Експерименти астробіологів NASA виявили, що органічні молекули, такі як амінокислоти та нуклеїнові кислоти, мають шанс вижити на супутниках Енцеладі та Європі завдяки їхнім крижаним оболонкам. Принаймні 10 відсотків амінокислот вбережуться від руйнування радіацією у багатих на кригу регіонах. Причому, вважають вчені, ці молекули не обов'язково мають ховатися глибоко під кригою, тож роботизованим місіям не доведеться бурити на значну глибину, аби їх знайти. Результати експериментів опубліковані в журналі Astrobiology.
Які експерименти проводили?
Попри те, що в океанах під кригою Європи та Енцелада можуть бути джерела енергії та сполуки, потрібні для зародження і підтримки життя, підтверджена висока радіація на супутниках дотепер ставила цю можливість під сумнів. Щоб перевірити, чи дійсно опромінення знижує шанси життя на Європі й Енцеладі, науковці перевірили виживання амінокислот, у тому числі й амінокислот у мертвих бактеріях, і сумішах з пилом. Їх змішували з льодом, охолодженим до приблизно мінус 196 градусів за Цельсієм, у запаяних, безповітряних ампулах і піддавали опроміненню гамма-променями, подібному до такого, яке може бути на супутниках.
Так виявилося, що на Європі амінокислоти можуть вижити на глибині до 20 сантиметрів, тоді як на Енцеладі вони можуть зберігатися навіть на глибині кількох міліметрів. Також експерименти показали, що амінокислоти швидко розкладаються в присутності пилу, але повільніше, якщо вони походять з мікроорганізмів. Це свідчить, що клітинний матеріал може захищати амінокислоти від реактивних сполук, утворених випромінюванням.
- Перевірити ідеї науковців допоможе місія JUICE — європейська станція, яка летить вивчати зокрема Європу, щоб оцінити особливості океану під її поверхнею.
- Більше про океани під крижаними оболонками супутників ми розповідали у нашому тексті «Прихований океан».