Меланхолійну депресію, яка супроводжується втратою здатності відчувати задоволення та загальмованістю мислення й рухів, навчилися розпізнавати за виразом обличчя й особливостями активності мозку. Як виявилося, у пацієнтів з таким розладом зменшувалася активність мімічних м’язів, відповідальних за усмішку, і ділянок мозку, відповідальних за емоційну оцінку. І хоча поки що цей підхід не є повноцінним діагностичним критерієм, він допоможе краще підбирати лікування для пацієнтів з меланхолією. Дослідження опублікували в журналі Molecular Psychiatry.
Як вчилися визначати депресивний розлад?
Науковці залучили до дослідження 30 людей з меланхолійною та 40 людей з немеланхолійною депресією. Учасникам вмикали емоційно насичені фільми та гумористичні відео, вимірювали та аналізували активність мозку під час їх перегляду, а для оцінки міміки застосовували алгоритм машинного навчання, який вивчав вираз обличчя людей за відеозаписом.
Як виявилося, у пацієнтів з меланхолією активність мімічних м’язів, зокрема, щік і куточків рота, які відповідають за вираження позитивних емоцій, значно знизилася, порівняно з пацієнтами з немеланхолійною депресією. Крім того, у меланхолійній групі помітили знижену синхронізацію активності мозку у відповідь на позитивний стимул у зонах, що відповідають за емоційну оцінку, наприклад, мигдалині та передній поясній корі.
Мімічні м'язи, які менше активувалися у людей з меланхолійною депресією: м'язи кутиків рота та щік. Mosley et al. / Molecular Psychiatry, 2024
Діагностика за мімікою та відмінностями в активності мозку може допомогти лікарям розрізняти типи депресії й обирати ефективні методи лікування, адже відомо, що пацієнти з меланхолійним типом краще відповідають на медикаментозне лікування, ніж на психотерапію.
Як виявляють депресію та що ще розповідає вираз обличчя
🧠 Шість різних підтипів депресивного та тривожного розладу науковці виявили та навчилися відрізняти за допомогою МРТ мозку.
😾 Для визначення рівня болю в котів за виразом морди канадські науковці створили мобільний додаток.
🐴 А розрізняти сум та радість у людей коні можуть за змінами у голосі та виразі обличчя.