Магнітна ручка визначила хворобу Паркінсона за невидимими змінами почерку людини

Ручка з магнітним чорнилом, яка вловлювала зміни в почерку людини та рухах під час письма, змогла відрізнити пацієнтів з хворобою Паркінсона та здорових добровольців. Така система виявлення хвороби є одночасно точнішою за звичні рухові тести та не потребує допомоги медичних працівників, що важливо для виявлення хвороби в регіонах з обмеженим доступом до лікарень. Вона дозволить завчасно виявляти хворобу Паркінсона та раніше починати підтримувальну терапію, що важливо для тривалого збереження самостійності пацієнтів. Дослідження опублікували в журналі Nature Chemical Engineering.

Магнітна ручка визначила хворобу Паркінсона за невидимими змінами почерку людини. Chen et al. / Nature Chemical Engineering, 2025

Магнітна ручка визначила хворобу Паркінсона за невидимими змінами почерку людини. Chen et al. / Nature Chemical Engineering, 2025

Як почерк людини вказав на хворобу Паркінсона?

Оскільки проявами хвороби Паркінсона є тремор, скутість і сповільнення звичних рухів, науковці розробляли систему, яка зможе виявляти найменш помітні з цих проявів. Для цього вони використали ручку з магнітним чорнилом, яке змінює провідність під час контакту з поверхнею та посилає відповідні електричні сигнали в саму ручку. Далі дослідники застосували модель машинного навчання, яка порівнювала ці електричні сигнали від пацієнтів з хворобою Паркінсона та здорових добровольців.

Учасників дослідження попросили намалювати хвилі та спіралі й написати щось на папері та в повітрі. На основі цього алгоритм відрізнив хворих з точністю понад 96 відсотків. Хоча в дослідженні була невелика вибірка, що включала всього трьох пацієнтів з хворобою Паркінсона, доступність технології робить її гарним методом діагностики хвороби. У майбутньому науковці планують провести дослідження за участі більшої кількості пацієнтів з цим діагнозом і з різною інтенсивністю симптомів.

Як зараз діагностують хворобу Паркінсона

🧪 На появу хвороби Паркінсона можуть вказати біомаркери зі спинномозкової рідини: таким є фермент, наявність якого може також вказувати на деменцію з тільцями Леві.

🧠 Менш інвазивним, але все ще доволі дорогим є МРТ смугастого тіла головного мозку, за яким науковці навчилися виявляти прояви хвороби Паркінсона, пов’язані з руховими порушеннями.

🩸 Швидшим за попередні методи та більш доступним може стати аналіз білків крові, специфічних для цієї хвороби. З його допомогою появу хвороби можна спрогнозувати за сім років до симптомів.

👃 Ранні прояви хвороби Паркінсона запропонували визначати також за мазками з носа. У них міститься патологічний білок, який призводить до проявів хвороби в мозку.

👀 Завчасно попередити про появу хвороби Паркінсона може й візит до офтальмолога. Як виявилося, зменшення товщини сітківки може вказати на хворобу за сім років до появи симптомів.