Аналіз сітківки вказав на хворобу Паркінсона за 7 років до її симптомів

За зміною товщини шарів сітківки ока можна передбачити появу хвороби Паркінсона за сім років наперед. На це вказує дослідження британських науковців, які проаналізували медичні дані більш ніж 106 тисяч добровольців та описали результати у журналі Neurology.

Amanda Dalbjörn / Unsplash

Amanda Dalbjörn / Unsplash

Як зміна сітківки може вказувати на хворобу Паркінсона до появи симптомів?

На той час, коли хворобу Паркінсона вдається діагностувати, вона вже протягом тривалого часу розвивається без явних симптомів. Діагностування та початок лікування недуги на цьому ще малопомітному етапі могло б допомогти сповільнити її прогресування, однак наразі немає доступних методів зробити цього. Деякі дослідження вказували, що у хворих із цим діагнозом є порушення сітківки, тож вчені Університетського коледжу Лондона вирішили з'ясувати, чи може цей показник бути маркером уже на ранній стадії хвороби.

Які риси вказують на хворобу?

Вчені проаналізували базу даних із 106 470 старших за 40 років пацієнтів, які звернулися на обстеження до офтальмолога та пройшли 3D-оптичну когерентну томографію сітківки. Відтак дослідники зіставили дані про структуру сітківки пацієнтів, а тоді подивилися, хто з них у наступні роки отримав діагноз хвороба Паркінсона. З'ясувалося, серед 700 людей, які захворіли, поширеним було зменшення товщини внутрішнього ядерного та внутрішнього сітчастого шарів сітківки. У середньому від часу виявлення цих особливостей та діагностуванням хвороби Паркінсона проходило 2 653 дні, або близько семи років. Якщо результати науковців підтвердяться, це може посприяти новому неінвазивному діагностуванню неврологічної хвороби до того, як вона спричинить важкі необоротні зміни у нервовій системі.

Інші потенційні способи виявити хворобу Паркінсона до явних симптомів

🧠 Інший тип томографії, кількісна МРТ, теж може вказати на хворобу, виявляючи порушення мікроструктури у мозку

👃🏻 Але вчені вважають, що допомогти у діагностуванні може навіть простий мазок із носа, який виявляє наявність патологічного білка у носовій порожнині

😮‍💨 Між тим, впоратися з діагностуванням може й алгоритм штучного інтелекту, який слухає дихання пацієнта уві сні