Аналіз спинномозкової рідини вказав на хворобу Паркінсона

У пацієнтів із хворобою Паркінсона та деменцією з тільцями Леві виявився високим рівень декарбоксилази ароматичних амінокислот у спинномозковій рідині. Це вказує на потенціал розроблення нового тестування для раннього діагностування нейродегенеративних захворювань, пише New Scientist з посиланням на статтю у журналі Nature Aging.

Ілюстрація нейрона з тільцями Леві всередині (білі). Getty

Ілюстрація нейрона з тільцями Леві всередині (білі). Getty

Як виявили сполуку?

Хворобу Паркінсона, яка характеризується загибеллю у мозку нейронів, що виробляють дофамін, важко діагностувати. Зазвичай її виявляють уже на стадії, коли патологічні зміни в нервовій системі прогресували до явних симптомів. Наразі немає способу виявити недугу на її початку, однак це могло б допомогти краще зрозуміти її розвиток та сповільнити її прогресування у пацієнта. Оскільки молекулярні зміни у мозку часто відбиваються на складі спинномозкової рідини, дослідники Лундського університету та Університету Болоньї вирішили пошукати у ній біомаркери хвороби Паркінсона та деменції з тільцями Леві — двох нейродегенеративних захворювань, які уражають мозок та мають подібний механізм розвитку. Вони проаналізували зразки спинномозкової рідини 81 пацієнта з хворобою та 347 людей без досліджуваного стану.

Яку закономірність помітили вчені?

Науковці виявили, що при хворобі Паркінсона та деменції з тільцями Леві у зразках спинномозкової рідини збільшується кількість декарбоксилази ароматичних амінокислот. Ця сполука залучена до формування дофаміну, з нестачею якого пов'язана хвороба Паркінсона. Високі рівні маркера відмітили і в 35 людей без діагнозу, однак 12 із них у наступні три роки все ж розвинули хворобу Паркінсона чи деменцію з тільцями Леві.

Результат повторився у наступних тестування на додаткових 94 учасниках. Подібну закономірність також виявили при вимірюванні рівня декарбоксилази ароматичних амінокислот в плазмі крові 282 людей. Із цього вчені роблять висновок, що виявлений ними біомаркер може допомогти у ранньому діагностуванні нейродегенеративних захворювань. Однак потрібно провести додаткові дослідження з більшою кількістю учасників, щоб упевнитися у цьому.

Інші потенційні способи раннього виявлення хвороби Паркінсона

🧠 Визначення ранніх змін у мозку за допомогою кількісної МРТ

🫁 Розпізнавання змін у диханні завдяки алгоритму штучного інтелекту

👃🏻 Виявлення маркерів хвороби у мазках із носа