Вищі рівні свинцю в дитинстві пов'язали зі схильністю до злочинів у дорослому віці

Люди, які піддавалися впливу свинцю під час внутрішньоутробного розвитку або дитинства, частіше вдаються до кримінальної та антисоціальної поведінки за людей, що не зазнали впливу свинцю. На це вказує систематичний огляд 17 досліджень, опублікований американськими науковцями у журналі PLOS Global Public Health.

GIPHY

GIPHY

Звідки свинець у дітей?

Діти та вагітні можуть стикатися зі свинцем через промислові відходи у довкіллі, фарби та кераміку, і як показало нещодавнє дослідження — через проживання поблизу малих аеропортів, де літальні апарати все ще заправляються пальним із додаванням свинцю. Тривалий високий рівень свинцю порушує нормальну роботу організму, зокрема видільної та кровоносної систем, а у дітей ще й може завдавати серйозних порушень нервовій системі, спричиняючи погіршення когнітивних здібностей і розлади поведінки. Ці порушення можуть зберігатися й протягом дорослого життя і деякі попередні наукові роботи вже вказували про ймовірний зв'язок між впливом свинцю у дитинстві та схильністю до злочинів у старшому віці. Тому науковці Університету Джорджа Вашингтона взялися зіставити наявні результати.

Як свинець пов'язаний зі злочинами?

Дослідники знайшли у різних наукових базах 17 наукових досліджень з усього світу, присвячених впливу свинцю на поведінку, результати яких і взялися аналізувати. Більшість із цих досліджень знайшли зв'язок між антисоціальною поведінкою та свинцем у крові чи кістках. Наприклад, високі рівні свинцю ще під час розвитку в утробі пов'язали з вищим на 16 відсотків ризиком бути затриманим протягом життя і на 21 відсоток вищим ризиком арешту за наркотики. В іншому з досліджень високі рівні свинцю в організмі у віці до шести років виявилися пов'язаними із у 2-3 рази вищим ризиком вчинити злочин із застосуванням вогнепальної зброї. Також до 2-3 разів збільшується ризик антисоціальної поведінки, яка часто передує злочинам, у дорослих, що зазнали впливу свинцю у дитинстві.

Автори закликають провести наступні дослідження, які допоможуть встановити причину, яка стоїть за виявленим зв'язком. Потенційним поясненням розглядають спричинення свинцем запалення у центральній нервовій системі, порушенням нормальної передачі нервових імпульсів нейронами, утворення реактивних форм кисню у нервовій тканині тощо. Однак не виключено, що і за вищими рівнями свинцю в організмі, і за кримінальною поведінкою стоїть інший фактор, як-от неблагополучний район проживання.