Ліки від артриту позбавили мишей симптомів епілепсії
Ліки від артриту тофацитиніб позбавили мишей проявів епілепсії: нападів судом, погіршення просторової пам’яті та змін у структурі мозку. З їх допомогою вдалося заблокувати сигнальний шлях, який раніше вже пов’язували з запальними процесами та ростом пухлин, а тепер з’ясували ще і його роль у виникненні епілепсії. Оскільки ліки вже визнані безпечними для людей, а у мишей вони викликали полегшення навіть за два місяці після останнього приймання, тепер науковці хочуть випробувати їх на людях. Дослідження опублікували в журналі Science Translational Medicine.
Навіщо шукали нові ліки від епілепсії?
Станом на 2021 рік, у світі близько 51 мільйона людей хворіли на різні форми епілепсії. При цьому вилікуватися від епілепсії неможливо, можна лише запобігати нападам за допомогою фармацевтичних препаратів. Однак довготривале приймання цих препаратів може призводити до занепаду розумових здібностей через постійний вплив на проведення сигналів у головному мозку.
А деяким людям наявні препарати не допомагають і потрібно застосовувати ліки на основі канабісу, які нещодавно схвалили в Україні для лікування епілепсії, на яку не впливають інші ліки. Розробку ліків від епілепсії затримує й те, що науковці до кінця не знають причин розвитку цього стану, хоча вже встановили деякі відповідальні за нього гени. Тому дослідники зі Школи медицини та громадського здоров’я Університету Вісконсину у Медісоні вирішили вивчити механізм появи нападів епілепсії та пошукати безпечні ліки для запобігання їм.
Як ліки від артриту перепрофілювали на ліки від епілепсії?
Науковці вивчали дані про синтез РНК і білків у мишей зі скроневою епілепсією та людей із цим діагнозом. Як виявилося, у появі симптомів епілепсії був залучений внутрішньоклітинний сигнальний шлях JAK/STAT3, який бере участь у формуванні імунітету, поділі та смерті клітин і формуванні пухлин. Далі науковці почали шукати сполуки, які можуть впливати на роботу цього сигнального шляху.
Однією з таких сполук виявився тофацитиніб — препарат від ревматоїдного артриту, який якраз і націлений на зменшення запальних процесів у клітинах. Науковці з’ясували, що під час нападів епілепсії сигнальний шлях JAK/STAT3 активується двічі: і якщо вплив на першу хвилю активації не зменшує інтенсивність симптомів, то вплив тофацитинібу на другу хвилю якраз сприяє полегшенню симптомів.
Приймання препарату протягом двох тижнів зменшувало кількість та інтенсивність нападів епілепсії, відновлювало погіршені хворобою розумові здібності та зменшувало запальні процеси в допоміжних клітинах мозку — астроцитах і мікроглії. Оскільки механізм дії тофацитинібу відрізняється від механізму дії інших протиепілептичних препаратів, то науковці припускають, що нові ліки даватимуть додатковий позитивний ефект у поєднанні з іншими препаратами.
Наскільки корисними будуть ліки для людей?
Оскільки, як і в мишей, у людей в появі епілепсії бере участь сигнальний шлях JAK/STAT3, то науковці припускають, що тофацитиніб допоможе з епілепсією і в людей. Також вважають, що він не призводитиме до такого сильного занепаду розумових здібностей, адже, навпаки, зменшував запалення в мозку та покращував пам’ять у мишей. Крім того, можливо, цей препарат доведеться приймати рідше, ніж уже наявні ліки від епілепсії, адже його дія зберігалася протягом двох місяців.
- Іншим підходом до лікування епілепсії є встановлення імплантів для електростимуляції мозку. Один такий імплант зумів передбачити майбутні напади, а інший допоміг також із симптомами ОКР.
- А впливаючи на сигнальний шлях JAK/STAT3 науковці також зуміли сповільнити старіння у мишей. Для цього вони видалили з геному тварин ген, відповідальний за синтез прозапальної сполуки.