Мозковий імплантат допоміг передбачити напади епілепсії

Американські вчені розробили алгоритм, що може передбачати ризик настання епілептичного нападу на кілька днів наперед. Його передбачення ґрунтується на основі даних електричної активності мозку, зібраних з мозкового імплантату. Дослідження опублікували у журналі The Lancet Neurology.

Передбачення нападів виводиться пацієнтам подібно до прогнозу погоди, вказуючи, коли людина має найбільший ризик виникнення нападу. Melanie Proix

Передбачення нападів виводиться пацієнтам подібно до прогнозу погоди, вказуючи, коли людина має найбільший ризик виникнення нападу. Melanie Proix

Навіщо потрібен такий пристрій?

Епілепсія є хронічною хворобою, що характеризується періодичним виникненням короткотривалих збурень електричної активності в мозку. Тоді пацієнти переживають напади, які можуть проявлятися судомами, галюцинаціями та втратою свідомості. При цьому напади можуть статися у будь-який час, залишаючи пацієнта обтяженим невіданням. Протягом останніх десятиліть чимало наукових лабораторій працювали над тим, щоб створити методи передбачення нападів. Як варіант, часто розглядають визначення патернів електричної активності мозку, що слугували б ознакою настання нападу в найближчому майбутньому. Але успіх таких розробок доволі обмежений — вони передбачають напад всього за кілька секунд або хвилин до його настання. Утім, дослідники з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско пишуть, що просунулися набагато далі в цьому напрямку.

Що вони зробили?

Вчені звернули увагу на дані використання мозкового імплантату для електростимуляції NeuroPace, що був схвалений для використання в США у 2013 році. Він запобігає виникненню нападів, посилаючи незначні електричні імпульси до окремих частин головного мозку при виявленні аномальної мозкової активності. На основі цього науковці змогли дослідити зв’язок між нападами та активністю мозку через дані електроенцефалографії.

До дослідження залучили 18 пацієнтів з мозковими імплантатами, за якими ретельно стежили протягом останніх років. Завдяки цьому вчені створили алгоритми для передбачення нападів. Згодом їх протестували на даних, зібраних від понад 150 осіб, що брали участь в десятирічному клінічному випробуванні системи мозкових імплантів.

Яка ефективність винаходу?

Автори наукової роботи запевняють, що їхній винахід може передбачати ризик настання епілептичного нападу в найближчі три дні з точністю близько 40 відсотків, а в наступні 24 години — з ефективністю 66 відсотків. Алгоритми передбачають, коли пацієнт має найвищий ризик виникнення нападу, але він не може сказати, чи він точно настане. Чимало чинників можуть на це вплинути, такі як стрес, алкоголь, нестача сну та пропущена доза ліків.

Розробники сподіваються, що їхня робота допоможе пацієнтам на основі передбачень планувати свої справи безпечніше. Приміром, у день з високою ймовірністю нападу вони можуть відмовитися від алкоголю чи ризикової активності. Також вона може допомогти неврологам регулювати дозу ліків пацієнтам з епілепсією. Водночас дослідники наголошують на необхідності проведення додаткових досліджень їхньої технології.