Мозковий імплантат, призначений для лікування епілепсії, вперше пристосували діяти і проти обсесивно-компульсивного розладу (ОКР) — психічного порушення, за якого людина страждає від нав'язливих думок та повторюваних дій. Імплантат незалежно вловлює електричну активність мозку, пов'язану з епілепсією та ОКР, та перешкоджає їй власною електричною активністю. Про досягнення повідомляє Science Alert з посиланням на Agence France-Presse.
👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!
Як виникла ідея поєднати терапії?
Пацієнтам з епілепсією, які не реагують на медикаментозне лікування та не підлягають хірургічному лікуванню, лікарі можуть запропонувати мозкову стимуляцію. Вона діє через розміщення у мозку електростимулятора, який реєструватиме характерні для епілептичних нападів показники мозкової активності та перешкоджатиме їй власною електричною активністю. Однак в американської пацієнтки Амбер Пірсон (Amber Pearson) ситуація з епілепсією була ускладнена ще й важкою формою ОКР. 34-річна жінка не могла жити повноцінним життям через психічний розлад, зокрема могла годинами застрягати за миттям рук через страх підхопити якусь інфекцію.
Тому перед операцією з приводу епілепсії пацієнтка запропонувала лікарям спробувати взяти під контроль ще і її ОКР. Оскільки раніше було відомо, що стимуляція мозку може допомогти пацієнтам із цим розладом, лікарі Орегонського університету здоров'я та науки вирішили дослухатися, і вперше поєднали лікування електростимуляцією епілепсії та ОКР.
Як здійснили задум?
Щоб виявити пов'язану з ОКР мозкову активність, пацієнтку піддавали умовам, які зазвичай призводять її до петлі повторюваних дій, як-от взаємодією з морепродуктами, а тоді реєстрували активність нейронів. Зрештою пацієнтці у мозок імплантували 32-міліметровий пристрій, який може одночасно відстежувати та реагувати на нейрональну активність, пов'язану як із епілептичними нападами, так і з ОКР. Функція контролюється двома різними програмами, завдяки чому імплантат є першим у своєму роді проти двох розладів.
Жінка стала помічати перші покращення через вісім місяців після операції. Поступово нав'язливі дії, на які раніше витрачалося до 8-9 годин на добу, витіснялися. Хоч вони ще збереглися, однак скоротилися до прийнятних 30 хвилин на день. Зокрема, жінка більше не боїться захворіти від споживання їжі поруч з іншими людьми та може насолоджуватися компанією друзів і рідних.
- Мозкова стимуляція також виявилася дієвою для покращення самоконтролю. Завдяки цьому вона може допомогти у лікуванні і таких психічних розладів, як депресія та залежності.