Генетики сповільнили старіння мишей

Генетики майже на чверть змогли сповільнити старіння мишей, пригнічуючи у них ген, який відповідає за синтез прозапальної сполуки інтерлейкін-11. Так само вдалося навіть подовжити життя мишей, використавши антитіла, які зв’язуються з інтерлейкіном та блокують його роботу. Це дослідження підкреслює вплив запалення на старіння і вказує на можливість сповільнювати старіння і в людей, у яких інтерлейкін-11 також присутній. Його результати опублікували в журналі Nature.

Миші, які не брали участь у дослідженні й не отримали подовженого життя. PxHere

Миші, які не брали участь у дослідженні й не отримали подовженого життя. PxHere

Як прозапальна сполука пов’язана зі старінням?

З віком в організмі порушуються внутрішньоклітинні сигнальні шляхи, що є головною причиною старіння клітин та появи вікових хвороб. Порушення у цих сигнальних шляхах може викликати хронічне запалення, адже, як відомо, регулятор запалення, білок інтерлейкін-11 (IL-11), починає активніше виділятися у людей старшого віку.

Все більше досліджень знаходять докази негативного впливу надмірного виділення цього білка на клітинні сигнальні шляхи ERK–mTORC1 та JAK–STAT3, неправильна робота яких пов’язана зі старінням клітин та порушенням роботи мітохондрій, енергетичних центрів клітини. Щоб перевірити зв’язок між інтерлейкіном-11 та старінням, міжнародна команда науковців взялася дослідити можливість запобігання його впливу на старіння.

Як вдалося запобігти старінню?

Спершу науковці взялися перевірити, наскільки суттєво інтерлейкін-11 впливає на старіння організму. Для цього у піддослідних мишей вони видаляли гени, які кодують сам IL-11 — в однієї групи видаляли ген Il11, в іншої — Il11ra1. Видалення одного з генів покращувало якість життя мишей, захищаючи їх від погіршення обміну речовин, захворювань і слабкості в літньому віці. А от видалення Il11 ще й збільшувало тривалість життя мишей в середньому на 24,9 відсотка порівняно з контрольними мишами.

Далі науковці почали розробляти фармакологічний підхід до запобігання старінню. Для цього використали антитіло X203, яке зв’язується з IL-11 і запобігає його взаємодії з іншими сигнальними молекулами клітини. Виявилося, що терапія цим антитілом протягом 25 тижнів значно покращила обмін речовин та силу м'язів у літніх мишей, зменшила вміст біомаркерів старіння і фізичну слабкість. Щобільше, у самиць мишей вона на 25 відсотків продовжила тривалість життя, а у самців — на 22,5 відсотка, порівняно з мишами, які не отримували антитіл.

Чи допоможе терапія антитілами людям?

Результати дослідження відкривають перспективи для уповільнення старіння і продовження здорового життя людей. Адже, як і миші, люди з віком виробляють більше інтерлейкіну-11, що може посилювати запалення і вікові зміни в органах. Блокування надмірної активності IL-11 за допомогою антитіл або інших препаратів могло б стати новою стратегією боротьби зі старінням.

Більше того, інші препарати проти інтерлейкіну-11 вже тестують для лікування таких захворювань, як фіброз легень — накопичення в легенях рубцевої тканини, яка утруднює дихання. Якщо терапія антитілами X203 виявиться безпечною та ефективною у клінічних дослідженнях, вона потенційно зможе допомогти не лише зі старінням, але й з іншими хворобами, пов'язаними з хронічним запаленням і фіброзом, які частіше розвиваються у літньому віці.

Як ще вдалося повпливати на старіння

💊 Синтетичний антиоксидант феростатин-1 виявився здатним відновлювати печінку, заблокувавши метаболічний шлях, який вмикається у клітинах печінки в процесі старіння.

🧠 Подовжити життя мишам та зберегти їм здоров’я вдалося активацією групи нейронів у гіпоталамусі. Миші стали жити приблизно на 7 відсотків довше, що еквівалентно 5 рокам у людини.

🍹 За допомогою шести коктейлів хімічних сполук вдалося повпливати на гени, пов’язані зі старінням. Це менш ніж за тиждень омолодило постарілі клітини мишей і людей.