Косатка всиновила дитинча гринди. Вона могла його викрасти

Самку косатки біля Ісландії помітили з новонародженим дитинчам гринди, яке перебувало біля неї, наче біля матері. Схоже, самка взяла на себе опіку над малям іншого виду, однак вона могла його викрасти у біологічної матері, пишуть ісландські й канадські науковці у Canadian Journal of Zoology.

Косатка Седіс із виснаженим дитинчам гринди в ешелонній позиції. M.-T. Mrusczok, S. Rodríguez Ramallo / Canadian Journal of Zoology, 2023

Косатка Седіс із виснаженим дитинчам гринди в ешелонній позиції. M.-T. Mrusczok, S. Rodríguez Ramallo / Canadian Journal of Zoology, 2023


👋 Підпишіться на наш телеграм-канал!


Звідки ідея про всиновлення косаткою дитинчати?

Косаток (Orcinus orca) і звичайних гринд (Globicephala melas) не раз помічали за взаємодіями. Найчастіше це були спостереження косаток, які переслідують або навіть полюють на гринд, проте випадок, описаний науковцями Центру дослідження природи у Західній Ісландії з ісландськими й канадськими колегами, відрізняється від інших.

У серпні 2021 року дослідники помітили біля Ісландії добре відому з минулих спостережень групу із трьох дорослих косаток, яких цього разу супроводжувало дитинча гринди. Поруч не було інших китоподібних, зокрема дорослих гринд, а маля перебувало поруч із самкою Седіс (Sædís) у характерній для китоподібних ешелоновій позиції — з розташуванням дитинчати під матір'ю одразу позаду грудних плавців, що забезпечує йому легше плавання. Седіс поводилася, як мати, та маленька гринда виглядала новонародженою і була виснажена. А коли групу косаток побачили наступного разу у травні 2022 року, маляти з ними більше не було.

Що було з дитинчам?

Серед тварин, зокрема китоподібних, відомі випадки, коли представники одного виду беруть під свою опіку осиротілих або загублених дитинчат іншого виду. Можливо, щось подібне зробила і Седіс. Косатки та гринди мають подібну соціальну структуру, що збільшує ймовірність такого сценарію.

За вісім років, що Седіс знайома дослідникам, у неї жодного разу не було власних дитинчат, тож вона могла спробувати компенсувати це чужим. Але оскільки у неї не було молока, вона не могла забезпечити новонародженій гринді належне піклування, що пояснює поганий стан маляти. Що з ним сталося, науковці не зазначають, але не виключено, що дитинча померло.

Чому косатку підозрюють у викраденні дитинчати?

Науковці міркують, що за усиновленням насправді може стояти викрадення дитинчати. Групу Седіс ще раз помітили у липні 2022 року, коли вона взаємодіяла із групою з близько 40 гринд. Останні спочатку переслідували косаток, а відігнавши метрів на 200, розвернулися. Проте косатки попрямували до гринд, а ті ще раз їх спробували відігнати. Так відбувалося ще двічі.

Науковці зазначають, що спостережувана поведінка не вписується у раніше описані типи взаємодії цих тварин. Вони припускають, що група косаток намагалася допомогти Седіс отримати собі наступне дитинча від гринд. Це могло викликати справедливу агресивну відповідь гринд, які прагнули захистити своє потомство. У групі з Седіс було одне маля косатки іншої самки, тоді як в групі гринд було декілька дитинчат різного віку, тож це має сенс. Крім того, це не перший випадок, коли китоподібних підозрюють у викраденні дитинчати. Раніше самку сузи помічали двічі підряд з новонародженими дитинчатами дельфінів інших видів, що зважаючи на частоту, робить імовірнішим варіант із викраденням.

Що ще ви могли не знати про косаток:

🎣 вони дедалі частіше віддають перевагу забирати зловлену рибу від рибалок, замість того, щоб самим полювати

💀 та риба — мала ціна, зважаючи, що людська діяльність є однією з основних причин смертності косаток

🦈 двох косаток достатньо, щоб налякати й розігнати від берега білих акул. Це навіть потрапило на камери дронів

👶 хоч ситуація з усиновленням незрозуміла, але самки косаток настільки віддані власним синам, що після них не заводять більше дитинчат.