Китайські науковці оприлюднили перші результати аналізу ґрунту зі зворотного боку Місяця

Китайські дослідники опублікували перші результати аналізу ґрунту зі зворотного боку Місяця, які доставив на Землю апарат «Чан'е-6». У цих зразках виявили значні відмінності від ґрунту, привезеного з видимого боку супутника апаратом «Чан'е-5», а також зразків з місій «Аполлон». Новий зразок є важливим для науковців, оскільки містить суміш місцевого базальту і «чужорідних» порід, викинутих під час давніх ударів на Місяці. Результати дослідження опублікували в журналі National Science Review.

Художнє зображення посадкового модуля. Xinhua

Художнє зображення посадкового модуля. Xinhua

Що нового виявили у місячних зразках?

До місії «Чан'е-6» усі зразки ґрунту були зібрані з видимого боку Місяця. Місія «Чан'е-6» змінила ситуацію, зібравши 1935,3 грама зразків із басейну Південний полюс — Ейткен, використовуючи техніки забору та буріння. Внаслідок цього отримали як дрібнозернисті ґрунти, так і більші уламки порід. Через тривале космічне вивітрювання, більшість частинок стали надзвичайно дрібними, і лише п’ять відсотків з них перевищують розмір у 1 мм. Решта мають розмір від 1,11 до 10,77 мікрометра, а середня маса частинок коливається в діапазоні від 5,97 до 382,36 мікрометра.

Густина місячних зразків на Землі становить 3,035 грама на кубічний сантиметр, але через їхню пухку структуру на поверхні супутника вони є навіть менш щільними. І цей показник є значно нижчим, ніж у зразках «Чан'е-5». Хімічні дослідження показали підвищений вміст оксидів алюмінію і кальцію у порівнянні з базальтами місії «Чан'е-5». Зниження вмісту оксиду заліза свідчить про присутність у зразку порід не морського походження. Також спостерігалися значно нижчі концентрації урану, торію, калію та рідкісноземельних елементів, ніж на видимому боці.

Повернені зразки дозволять науковцям краще зрозуміти ранню еволюцію Місяця, відмінності вулканічної активності на його двох боках та історію ударів у Сонячній системі. Ці зразки також містять дані про галактичну активність, що залишила свої сліди у місячному ґрунті, та допоможуть розкрити нові аспекти походження та еволюції Місяця.

Як місячний ґрунт діставався Землі

🚀 Місія «Чан’е-6» відправилася на Місяць 3 травня 2024 року з метою вперше в історії добути зразки зі зворотного боку Місяця.

📹 У червні Китайське національне космічне управління опублікувало змонтоване з фотографій бортових камер відео посадки апаратів місії в кратері Аполлон.

🌎 Наприкінці червня капсула зі зразками ґрунту приземлилася в китайському регіоні Внутрішня Монголія, після чого її доставили до Пекіна для подальших досліджень, які планують проводити з міжнародними партнерами.