Індійський місячний модуль «Вікрам» підстрибнув і перейшов у сплячку

Посадковий модуль «Вікрам» індійської місії з дослідження Місяця «Чандраян-3» завершив основну наукову програму, попередньо виконавши команду стрибка. Після цього апарат перейшов у режим сну на час місячної ночі, у випадку успішного перечікування якої зможе відновити роботу на Місяці, повідомляється у твіттері Індійської організації космічних досліджень і розробок (ISRO).

Стрибок «Вікрама» перед переходом у сплячку, зареєстрований із його камери. ISRO

Стрибок «Вікрама» перед переходом у сплячку, зареєстрований із його камери. ISRO

Навіщо змушувати апарат стрибати?

Слідуючи команді науковців із Землі, посадковий модуль «Вікрам» спочатку згорнув свої інструменти, потім увімкнув двигуни, піднявся приблизно на 40 сантиметрів над поверхнею супутника, а тоді безпечно сів на відстані 30-40 сантиметрів від початкового місця і знову розгорнув інструменти. Так дослідники перевіряли можливість здійснення повторної посадки «Вікрама» на Місяці. Відтак апарат ввели у режим сну, залишивши увімкненими приймачі.

На цьому основна робота місії «Чандраян-3», яка початково була розрахована на один місячний день, завершена. Але дослідники сподіваються, що і «Вікрам», і ровер «Праґ'ян», який перейшов до сплячки днем раніше, витримають ніч на супутнику, коли не матимуть живлення сонячною енергією, а потім успішно відновлять роботу з настанням нового дня 22 вересня 2023 року.

  • Індійська місія «Чандраян-3» у складі посадкового модуля «Вікрам» та ровера «Праґ'ян» прибула до Місяця 23 серпня 2023 року, ставши першою, яка доставила апарати до південного полюса супутника. Завдяки їй, серед іншого, вдалося зареєструвати потенційний місяцетрус, уточнити температуру поверхні супутника та хімічний склад його реголіту.