Науковці адаптували алгоритм, який імітує ріст слизовиків, для моделювання великомасштабної структури Всесвіту. Це моделювання дозволило отримати детальніші уявлення про космічну павутину — гігантську мережу галактик і темної матерії, що формувалася під дією гравітації. Результати роботи допомагають краще зрозуміти розподіл матерії та еволюцію галактик у різні епохи існування Всесвіту. Результати моделювання опублікували в журналі the Astrophysical Journal.
Оновлено о 15:02: Виправили заголовок та лід, видаливши слово «гриби». Слизовики хоч і мають спільні риси з грибами, належать до групи найпростіших організмів Амебозоїв, тому називати їх грибами некоректно.
Що вдалося дізнатися про космічне павутиння?
Найбільша масштабна структура Всесвіту, відома як «космічне павутиння», складається з ниток галактик і темної матерії, які переплітаються і з’єднують галактичні скупчення. Розуміння того, як сформувалася та еволюціонувало це павутиння, є ключем до розкриття питань еволюції Всесвіту.
Протягом багатьох років науковці створювали різні моделі для відтворення цієї структури, проте нещодавно група дослідників використала новий підхід, що базується на біологічному алгоритмі. Алгоритм імітує ріст слизовиків виду Physarum polycephalum, які можуть утворювати складні мережі для розширення площі пошуку їжі, що дозволяє грибам ефективно її знаходити.
Моделювання тривало кілька років, і дозволило науковцям відтворити структури космічної павутини з надзвичайною деталізацією, а саме побачити розподіл густини матерії у Всесвіті на різних етапах його еволюції, що не було можливим за допомогою попередніх методів. Використання цього підходу не тільки розширює наші можливості в моделюванні еволюції Всесвіту, але й показує, що інноваційні методи можуть мати міждисциплінарні застосування, об’єднуючи біологічні процеси та космічні явища для розв'язання складних наукових проблем.
Чим науковців так приваблюють гриби слизовики
⌚️ Слизовиків і раніше використовували в інших галузях науки — так з його допомогою створили смартгодинник, який потрібно щодня годувати та напувати, через що користувачі сильніше до нього прив’язалися.
🧠 Як виявилося, цим грибам для збереження спогадів навіть не потрібен мозок, як тваринам, — достатньо лише перебудувати трубочки всередині організму так, щоб вони зберігали інформацію про розташування джерела їжі.
🍄 Українські науковці зробили внесок у відкриття слизовиків: вони відкрили новий рід слизовиків із Тасманії та ще 15 нових видів вже відомого роду, два з яких назвали на честь паляниці та Сковороди.