«Габбл» знайшов джерело найстарішого швидкого радіосплеску

Телескоп «Габбл» знайшов групу галактик, із якої до Землі долетів найстаріший з відомих швидких радіосплесків. Потужний сплеск подолав шлях у вісім мільярдів світлових років. І хоч поки досі невідомо, що саме його утворило, відкриття «Габбла» є важливим для відповіді на це питання, пише сайт телескопа. Стаття астрономів про відкриття доступна на arXiv.

Група галактик, з якої походив сплеск, на знімку телескопа. Hubble Site

Група галактик, з якої походив сплеск, на знімку телескопа. Hubble Site

Який сплеск вивчав «Габбл»?

Вже 16 років радіотелескопи реєструють надзвичайно потужні, хоч і короткі, спалахи радіовипромінювання — швидкі радіосплески. Але досі астрономам невідомо, що саме може їх генерувати. Адже їхнє джерело має за кілька мілісекунд випустити стільки енергії, скільки випромінює за кілька днів Сонце, щоб спалахи долали відстані у мільярди світлових років та лишалися видимими. Щодня у небі виникає по кілька тисяч таких спалахів, але вперше зареєстрований у липні 2022 року FRB 20220610A відрізнився від усіх них. Після підтвердження його відкриття з'ясувалося, що спалах пройшов шлях у щонайменше вісім мільярдів світлових років до Землі. І щоб краще зрозуміти, звідки FRB 20220610A міг долетіти, на імовірне місце виникнення сплеску націлили телескоп «Габбл».

Що стало відомо про походження сплеску?

На знімках «Габбла» астрономи виявили, що на місці появи FRB 20220610A знаходиться компактна група із семи маленьких галактик — всі разом вони б вмістилися у межах нашого Чумацького Шляху. Галактики існували вже через п'ять мільярдів років після Великого вибуху та зблизилися настільки, що почали зливатися у єдину систему. Це робить сплеск FRB 20220610A ще більш особливим, адже зазвичай швидкі радіосплески виникають із самотніх галактик, ізольованих від інших.

Однак, виявлене галактичне злиття також дає і підказки до можливої природи швидких радіосплесків. Зокрема злиття галактик прискорює у них утворення зірок, завдяки чому частіше народжуються більш масивні зорі, які перетворюються наприкінці життя на нейтронні зірки — потенційне джерело швидких радіосплесків. Науковці сподіваються, що спостереження «Габбла» допоможуть покращити наше розуміння явища радіосплесків, й планують націлити телескоп і на інші джерела цих спалахів.

  • Крім космічних телескопів, до пошуку джерел швидких радіосплесків залучають й наземні телескопи для пошуку позаземних цивілізацій. Нещодавно з їхньою допомогою астрономам вдалося простежити за змінами частоти, на якій відбувається радіосплеск, що також посприяє дослідженню цього явища.