Джерелом швидких радіосплесків назвали зоретруси

Швидкі радіосплески — потужні і короткі спалахи радіовипромінювання, природа яких досі невідома, можуть бути наслідком зоретрусів. Аналізуючи зареєстровані наземними телескопами швидкі радіосплески японські астрономи виявили, що характер випромінювання енергії схожий на вивільнення енергії під час землетрусів. На їхню думку, ці сплески виникають під час сейсмічної активності нейтронних зір. Про висновки вчених розповіло видання Ars Technica з посиланням на статтю у Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

J. Josephides / Сentre For Astrophysics And Supercomputing / Swinburne University Of Technology

J. Josephides / Сentre For Astrophysics And Supercomputing / Swinburne University Of Technology

Чим астрономам цікаві швидкі радіосплески?

Після відкриття у 2007 році швидкі радіосплески лишаються однією із загадок астрофізики. Їх регулярно реєструють наземні радіотелескопи, які свідчать, що спалахи походять далеко з-за меж нашої галактики та характеризуються надзвичайною потужністю. Однак, сплески тривають всього 1-10 мілісекунд, тому досі науковці не можуть пов'язати їх із жодним джерелом.

Астрономи сходяться у думці, що швидкі радіосплески виникають від нейтронних зір. Але досі незрозуміло, який механізм їх провокує — магнітні поля цих світил чи можливо навіть руйнування ними астероїдів. Нову версію запропонували астрономи з Університету Токіо, проаналізувавши сім тисяч зареєстрованих наземними телескопами швидких радіосплесків.

Якого висновку дійшли вчені?

Серед обраних радіосплесків дослідники виокремили ті, що повторювалися, як засвідчили спостереження, з одного джерела. Однак, на відміну від попередніх досліджень, астрономи зупинилися не на різниці в часі між сплесками, а і на характері розподілу енергії. Виявилося, що ці сплески дуже схожі на землетруси, зокрема наявністю так званих афтершоків — менших землетрусів, які відбуваються після основного поштовху. Оскільки на Землі землетруси і афтершоки виникають внаслідок зміщення кори, астрономи припустили, що подібне може відбуватися на поверхні нейтронних зір. Наприклад, внаслідок стискання і зміщення кори зорі під впливом її екстремальних магнітних полів. Таким чином, вчені вважають, що швидкі радіосплески можуть розповсти про будову цих світил.

  • Ще один спалах невідомого походження нещодавно виявив телескоп «Габбл». Між двома далекими галактиками телескоп роздивився швидкий оптичний спалах, подібних якому сьогодні відомо всього п'ять.