Астрономи вперше точно визначили відстань до магнітара

Cпалах гамма-променів від 27 грудня 2004 р. з магнітара SGR 1806-20 в уяві художника. U Harvard / Wikimedia Commons

Cпалах гамма-променів від 27 грудня 2004 р. з магнітара SGR 1806-20 в уяві художника. U Harvard / Wikimedia Commons

Астрономи вперше виміряли методом паралакса відстань до магнітара - нейтронної зорі з надзвичайно потужним магнітним полем. XTE J1810-197 знаходиться у 8100 світлових років від Землі і є потенційним джерелом швидких радіосплесків, повідомляють вчені у статті, опублікованій в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

До чого вчені виміряли відстань?

Магнітари - різновид нейтронних зірок, що утворюються внаслідок спалаху наднових. Вважається, що вони утворюються із зірок з початковою масою близько 40 мас Сонця і живуть недовго - до мільйона років. Їх відрізняє надпотужне магнітне поле - в трильйони разів сильніше магнітного поля Землі. Вони можуть генерувати сильні сплески рентгенівських та гамма-променів, а зараз їх стали розглядати ще й у якості потенційних джерел швидких радіосплесків (Fast Radio Burst, FRB) - коротких (до кількох мілісекунд) потужних радіоімпульсів, що виникають в результаті викиду колосальної кількості енергії.

Магнітар XTE J1810-197 відкрили в 2003 році в нашій галактиці Чумацький Шлях, зафіксувавши його радіоімпульси. Зоря випромінювала змінні імпульсні радіосигнали до кінця 2008 року, аж поки вони не припинились на ціле десятиліття. Магнітар “увімкнувся” знову лише в 2018 році. Астрономи вважають, що він допоможе визначити, чи є магнітари дійсно джерелами швидких радіосплесків.

Як з’ясували відстань до магнітара?

Вчені використали дані зі спостережень радіоінтерферометру Very Long Baseline Array (VLBA) за активністю магнітара з січня по листопад 2019 року та з березня по квітень 2020. Спостерігаючи за магнітаром з протилежних сторін земної орбіти, вони змогли виявити невелике зміщення його видимого положення - паралакс. Це дозволило виміряти відстань до XTE J1810-197 застосувавши просту геометрію.

Виявилось, що XTE J1810-197 знаходится на відстані 8100 світлових років від Землі і за словами вчених, є найближчим до нас магнітаром. На їх думку це робить його головним об’єктом майбутніх досліджень швидких радіосплесків, адже точна відстань дозволяє точно розрахувати силу випромінюваних радіоімпульсів. Тому якщо магнітари випромінюють щось схоже на швидкі радіосплески, ми це помітимо.