«Джеймс Вебб» вперше зробив знімок екзопланети без допомоги наземних телескопів
Космічний телескоп «Джеймс Вебб» вперше зробив прямий знімок екзопланети до того, як її спостерігали наземні телескопи. Планета знаходиться на відстані 12 світлових років від Землі та є найстарішою та найхолоднішою із прямо зображених екзопланет. Стаття про результат роботи «Джеймса Вебба» опублікована в журналі Nature.
Яка планета отримала знімок?
«Джеймс Вебб» націлили на зорю Епсилон Індіанця А масою у 0,7 маси Сонця. Дотепер було невідомо, чи є біля неї планета. Але знімок телескопа, який він зробив в інфрачервоному діапазоні за допомогою інструмента MIRI, дозволив навіть оцінити і температуру, і масу екзопланети.
Виявилося, це холодний газовий гігант, який належить до класу суперюпітерів. Він у 6,3 раза масивніший за Юпітер й має температуру у всього 1-2 градуси Цельсія. Вік планети астрономи оцінили у 3,5 мільярда років — дотепер напряму сфотографувати вдавалося лише планети віком до 500 мільйонів років.

Отримані зображення екзопланети, зіркою позначена Епсилон Індіанця А. T. Müller (MPIA/HdA), E. Matthews (MPIA)
Що ще фіксував «Джеймс Вебб»
🧟♂️ Нещодавно за допомогою «Джеймса Вебба» вдалося знайти галактику-«зомбі», яка на 20 мільйонів років припинила створювати зірки, а потім почала знову.
🥚 Одна з найближчих до Землі газових планет-гігантів, тобто гарячих юпітерів, виявилася із запахом тухлих яєць — «Джеймс Вебб» знайшов у її атмосфері сліди сірководню.
🌅 Телескопу «Джеймс Вебб» вдалося також зафіксувати галактики, які утворилися за якихось 400-600 мільйонів років після Великого Вибуху, в епоху «космічного світанку».
🌎 На суперземлі 55 Рака e на відстані 41 світловий рік від Землі «Джеймс Вебб» виявив атмосферу, що є першим надійне підтвердження атмосфери на суперземлі за межами нашої Сонячної системи.