Телескоп «Джеймс Вебб» помітив народження перших галактик у Всесвіті

Космічний телескоп «Джеймс Вебб» показав вперше зображення формування найраніших галактик Всесвіту, які існували вже через 400-600 мільйонів років після Великого Вибуху, в епоху «космічного світанку». Дослідження показали, що три нові галактики активно поглинають газ з навколишніх досить великих газових резервуарів, що свідчить про активне формування галактичного матеріалу. Дослідження опубліковане у журналі Science.

Художнє зображення області, як виявив «Джеймс Вебб». NASA, ESA, CSA, Joseph Olmsted (STScI) 

Художнє зображення області, як виявив «Джеймс Вебб». NASA, ESA, CSA, Joseph Olmsted (STScI)

Що нам відомо про період «космічного світанку»?

Вважається, що період, відомий як «космічний світанок» охоплює період від 50 мільйонів до мільярда років після Великого вибуху. Саме тоді в космосі засяяли перші зірки. Та дослідженню ранніх галактик заважає наявність нейтрального водню, що наповнює Всесвіт і перешкоджає поширенню світла. Цю проблему вирішив телескоп «Джеймс Вебб» який був розроблений, зокрема, для подолання цього «туману». Він спостерігає Всесвіт в інфрачервоних хвилях, які менше розсіюються і поглинаються пилом і газом у космосі, на відміну від видимого світла.

Що саме помітив телескоп?

За допомогою телескопа вчені виявили сигнал, що походив від нейтрального водню, який поглинав і випромінював світло від трьох галактик. Астрономам розрізнили в ньому великі газові резервуари навколо галактик. Вони свідчать про те, що на момент спостережень галактики ще не утворили більшість своїх зірок.

В чому особливість відкриття планети?

Вчені вже спостерігали на телескопі «Джеймс Вебб» ранні галактики на пізніх стадіях еволюції, однак нове дослідження дало можливість вперше напряму побачити їх народження, а отже, будівництво перших зоряних систем у Всесвіті. Нові дані допоможуть астрономам уточнити і вдосконалити існуючі моделі формування галактик і зірок, щоб краще розуміти механізми, які сприяють зореутворенню в умовах раннього Всесвіту.