Космічний телескоп «Джеймс Вебб» показав вперше зображення формування найраніших галактик Всесвіту, які існували вже через 400-600 мільйонів років після Великого Вибуху, в епоху «космічного світанку». Дослідження показали, що три нові галактики активно поглинають газ з навколишніх досить великих газових резервуарів, що свідчить про активне формування галактичного матеріалу. Дослідження опубліковане у журналі Science.
Що нам відомо про період «космічного світанку»?
Вважається, що період, відомий як «космічний світанок» охоплює період від 50 мільйонів до мільярда років після Великого вибуху. Саме тоді в космосі засяяли перші зірки. Та дослідженню ранніх галактик заважає наявність нейтрального водню, що наповнює Всесвіт і перешкоджає поширенню світла. Цю проблему вирішив телескоп «Джеймс Вебб» який був розроблений, зокрема, для подолання цього «туману». Він спостерігає Всесвіт в інфрачервоних хвилях, які менше розсіюються і поглинаються пилом і газом у космосі, на відміну від видимого світла.
Що саме помітив телескоп?
За допомогою телескопа вчені виявили сигнал, що походив від нейтрального водню, який поглинав і випромінював світло від трьох галактик. Астрономам розрізнили в ньому великі газові резервуари навколо галактик. Вони свідчать про те, що на момент спостережень галактики ще не утворили більшість своїх зірок.
В чому особливість відкриття планети?
Вчені вже спостерігали на телескопі «Джеймс Вебб» ранні галактики на пізніх стадіях еволюції, однак нове дослідження дало можливість вперше напряму побачити їх народження, а отже, будівництво перших зоряних систем у Всесвіті. Нові дані допоможуть астрономам уточнити і вдосконалити існуючі моделі формування галактик і зірок, щоб краще розуміти механізми, які сприяють зореутворенню в умовах раннього Всесвіту.