За допомогою телескопа «Джеймс Вебб» астрономи відшукали галактику-«зомбі», яка повернулася до життя, тобто відновила активне зореутворення, після паузи у 20 мільйонів років. Це перший відомий випадок, коли галактика повертається з настільки довгого анабіозу — досі вважалося, що такі тривалі паузи у зореутворенні свідчать про смерть галактики. Тому відкриття може змінити уявлення астрономів про те, як галактики еволюціонують та помирають. Стаття астрономів опублікована на arXiv.
Як виявили пробудження галактики?
Галактика A2744-YD4, якій присвятили дослідження, є однією з найдавніших галактик, доступних до спостережень — вона існувала вже через 650 мільйонів років після Великого вибуху. І хоча астрономи очікували побачити у ній засилля молодих зір, «Джеймс Вебб» виявив, що насправді в A2744-YD4 є як молоді зорі віком до 10 мільярдів років, так і старі — віком у понад 35 мільйонів років. Саме ця різниця у віці засвідчила, скільки часу A2744-YD4 пробула в анабіозі.
Попри те, що галактики часто проходять через періоди інтенсивного утворення зірок та спокою, в A2744-YD4 ця пауза найдовша з відомих. І на думку астрономів, це свідчить, що ранні галактики не такі стабільні й послідовні у зореутворенні, як вважалося. І цей чинник слід враховувати, адже наявність зір різного віку може призвести до помилок у розрахунках мас та віку самих галактик.
Крім того, довга пауза може вказувати на злиття A2744-YD4 з іншими галактиками або вплив газу, що був викинутий надновими й знову осів у ній. Ці процеси могли спричинити відновлення зореутворення в A2744-YD4, що має значення для аналізу еволюції інших ранніх галактик.
- Іноді запускати зореутворення у галактиках можуть навіть чорні діри. Принаймні кандидата на таку чорну діру вдалося знайти астрономам, відстежуючи зоряний шлейф біля карликової галактики.