Найближчий до Землі гарячий юпітер виявився із запахом гнилих яєць

На одному із найближчих до Землі гарячих юпітерів — газової планети-гіганта із надзвичайно високими температурами — виявили ознаки, що вона пахне, мов гнилі яйця. На це вказує велика кількість сірководню, яку зареєстрував телескоп «Джеймс Вебб» в атмосфері планети. Відкриття не змінює факту, що планета і дотепер не вважалася придатною для появи життя. Але вона стала першою планетою за межами Сонячної системи, на якій знайшли сірководень, що може дати підказки до історії її формування. Результати дослідження опубліковані в журналі Nature.

Планета в уявленні художника. ESA 

Планета в уявленні художника. ESA

Що ще є на планеті, крім неприємного запаху?

Планета, яку досліджував «Джеймс Вебб», має назву HD 189733b і вважається зручною для спостережень, адже знаходиться на відстані 62 світлових років від Землі. Раніші дослідження виявили, що за розміром і масою HD 189733b нагадує Юпітер, але за температурою вона набагато гарячіша — нагрівається до 927 градусів за Цельсієм. Це пов'язано із близькістю HD 189733b до своєї зорі, до якої вона ще й обернена постійно одним боком.

Так на гарячій «деній стороні» на HD 189733b плавиться і випаровується скло, а потім вітри зі швидкістю понад 8000 кілометрів на годину переносять цю скляну пару на холоднішу нічну сторону, де вона конденсується в скляні дощі. Хмари зі скла надають планеті синьо-білий мармуровий вигляд.

«Джеймсу Веббу» також вдалося виявити на планеті воду й вуглекислий та чадний газ, які свідчать, що HD 189733b має високий вміст металів — у 3-5 разів більший, ніж на її батьківській зорі. При цьому телескопу не вдалося знайти метан, на існування якого вказували раніші дослідження. Це свідчить про на низьке співвідношення вуглецю до кисню й дозволяє припустити, що шість мільйонів років тому HD 189733b сформувалася зі зліплених до купи крижинок.

  • Раніше «Джеймсу Веббу» все ж вдавалося знаходити метан на планеті, схожій на HD 189733b. Вона дещо холодніша, а відкриття поставило її в один ряд із газовими гігантами Сонячної системи — Юпітером, Сатурном, Ураном і Нептуном.