Телескоп «Джеймс Вебб» вперше виявив атмосферу на суперземлі

Космічний телескоп «Джеймс Вебб» виявив атмосферу навколо суперземлі 55 Рака e, яка знаходиться на відстані 41 світового року від Землі. Атмосфери вже неодноразово виявляли на газових гігантах, але це перше надійне підтвердження атмосфери на суперземлі за межами нашої Сонячної системи. Результати опубліковано журналі Nature.

NASA

NASA


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Що ми знаємо про екзопланету?

Система 55 Рака одна з перших планетних систем, де було вченими виявлено п'ять планет, які обертаються навколо зорі головної послідовності (подібної до Сонця). Одна з цих планет - суперземля 55 Рака e (Янссен), яка удвічі більша за розмірами ніж Земля, більшою масою (8.6 мас Землі) та орбітальним періодом 0.7 дня. Ця суперземля схожа на планети земної групи в нашій Сонячній системі (Венера, Марс, Меркурій). Ймовірно, поверхня екзопланети розплавлена через високу температуру (1540 градусів Цельсія), що трохи нижче, ніж оцінювалося раніше (2200 градусів).

Як і що вдалося відкрити?

Інформацію про наявність атмосфери на екзопланеті та її властивості можна отримати шляхом спостережень за проходженням екзопланети через диск своєї зірки (транзит), або за допомогою спостережень вторинних затемнень, коли екзопланета проходить позаду зірки. Вперше вченим вдалося надійно зареєструвати атмосферу в суперземлі, проаналізувавши дані з інфрачервоних камер NIRCam та MIRI космічного телескопа «Джеймс Вебб» під час двох вторинних затемнень екзопланети в 2022 і 2023 роках. Виявилося, що атмосфера екзопланети формується за рахунок випаровування океану магми на її поверхні і здатна витримувати інтенсивне випромінення зірки. В атмосфері можуть утворюватися короткочасні хмари і міститися речовини (Na, K, Mg, MgO ті ін.), що призводить до нагрівання її верхніх шарів.

Оскільки екзопланета 55 Рака e є занадто гаряча, щоб припускати, що вона може бути придатною для життя, її дослідження важливе для розуміння ранніх умов на Землі, Венері та Марсі, коли вони могли бути покриті океанами магми.