Прихований сюжет. Як книги Террі Пратчетта вказали на його деменцію за десятиліття до діагнозу

Кажуть, що кожен письменник вносить у свої твори частинку себе. Але яку саме? Складна світобудова та гострий гумор творів англійського письменника Террі Пратчетта захоплювали мільйони читачів в усьому світі та продовжують це робити й досі. Але де в цих історіях сам Пратчетт?

Чи можливо, що за головним сюжетом ховався непомітний, на перший погляд, особистий — невиліковна хвороба, що забирала силу автора? Науковці вважають, що цілком. Вони знайшли докази, що у його творах ще за 10 років до встановлення офіційного діагнозу проявилися тривожні дзвіночки хвороби Альцгеймера. Розбираємося, що на це вказало.

Графіті в пам'ять Террі Пратчетта. Jim Vision + Zadok, Shoreditch / Flickr

Графіті в пам'ять Террі Пратчетта. Jim Vision + Zadok, Shoreditch / Flickr

Як хвороба вплинула на творчий процес письменника?

Британський письменник сер Теренс Девід Джон «Террі» Пратчетт у 2003 році став другим за кількістю та вартістю проданих книг автором у Сполученому Королівстві, не обігнавши лише Джоан Роулінґ, авторку циклу книг про Гаррі Поттера. Такою популярністю письменник завдячує своїй креативності, зокрема поєднанню фентезійного жанру з гумором, і продуктивності, адже з моменту виходу першої книги серії про Дискосвіт у 1983 році письменник у середньому писав по дві книги на рік.

Серія книг про Дискосвіт налічує 41 книгу та щонайменше шість підциклів, кожен із яких має власних персонажів, але ці персонажі часом перетинаються між собою. У цих книгах письменник пародіював піджанри фентезі, вплітав у сюжет інші види мистецтва та роздуми про історію, філософію та релігійні течії. Цей цикл зробив Террі Пратчетта всесвітньо відомим і став основною працею його життя, над якою він працював аж до моменту, коли у 2014 році через хворобу він уже не зміг писати. Останню книгу з серії про Дискосвіт випустили вже після смерті письменника, а всі його доробки незавершених книг знищили за його ж бажанням.

Террі Пратчетт. Michael Orth

Террі Пратчетт. Michael Orth

У 2007 році Террі Пратчетту поставили діагноз «задня кортикальна атрофія», яка є рідкісною формою хвороби Альцгеймера й уражає відповідальні за просторове мислення, мовлення та письмо ділянки мозку. Попри це, письменник продовжив писати та відвідувати присвячені його творчості заходи, займатися благодійністю для збільшення обізнаності про хворобу Альцгеймера та підтримувати розробку ліків від цього захворювання. Террі Пратчетт пішов з життя 12 березня 2015 року у віці 66 років.

Що в книгах вказало на хворобу в Пратчетта?

Першою ознакою, яка вказала на розвиток задньої кортикальної атрофії у Террі Пратчетта, було погіршення зору. А після встановлення діагнозу сам письменник заявляв, що фізичні прояви хвороби в нього набагато гірші за когнітивні. Разом із цим, у пацієнтів із цим діагнозом часто відмічають спрощення мови: зменшення словникового запасу, використання простіших слів і більш часту заміну іменників займенниками. Раніше за цими ознаками науковці вже навчили штучний інтелект розпізнавати хворобу Альцгеймера та навіть робити це за шість років до появи симптомів.

Тому команда дослідників з Університету Лафборо в Сполученому Королівстві вирішила вивчити книги з серії про Дискосвіт, які вийшли до та після постановки Террі Пратчетту діагнозу. Оскільки фізіологічні зміни, які призводять до хвороби Альцгеймера, накопичуються роками до появи симптомів, науковці шукали ознаки незначних проявів хвороби у творах Пратчетта — і знайшли їх.

Террі Пратчетт вдома у своїй бібліотеці. The Mail & Guardian

Террі Пратчетт вдома у своїй бібліотеці. The Mail & Guardian

Дослідники з’ясували, що після встановлення діагнозу загальна кількість слів у книгах Террі Пратчетта збільшилася, а от різноманітність використаних іменників і прикметників, навпаки, знизилася. Найбільше з віком і, відповідно, тривалістю прогресування хвороби, було пов’язане зменшення різноманітності використаних письменником прикметників. Наприклад, якщо у ранніх творах письменник міг використати слова «багряний», «вишневий» чи «вогняний», то у пізніших це все замінювалося на слово «червоний». Це свідчить про те, що збагаченість мови різними прикметниками може бути індикатором розвитку пов’язаних із віком порушень мовлення.

Враховуючи багатство використаних у творах прикметників як індикатор проявів задньої кортикальної атрофії, науковці вирахували, що перші ознаки хвороби почали з’являтися в Террі Пратчетта ще під час написання двадцять другої книги з серії про Дискосвіт, «Останній континент», яка побачила світ у 1998 році — за дев’ять років і сім місяців до офіційного діагнозу. Після цієї книги у його творах значно скоротилася різноманітність використаних прикметників, дієслів, іменників і прислівників.

Книга, що була ключовою для Дискосвіту. Salisbury Museum

Книга, що була ключовою для Дискосвіту. Salisbury Museum

Утім науковці припускають, що зміни у стилі письма Террі Пратчетта могли бути пов’язаними не лише з проявами його хвороби, але й зі зменшенням часу на написання книг і читання книг інших авторів, яке сам письменник вважав ключовим для покращення власного письма. Як зазначив асистент Пратчетта, слава письменника принесла йому й безліч нових справ та обов’язків, які виснажували його.

Чиї ще твори видали хворобу авторів?

Однак Террі Пратчетт був не єдиним письменником, який страждав на деменцію. Раніше дослідники вже вивчали роботи британсько-ірландської письменниці Айріс Мердок, якій посмертно поставили діагноз хвороба Альцгеймера, та всесвітньо відомої англійської авторки детективів Агати Крісті, у якої також підозрювали цю хворобу.

Як і у випадку Террі Пратчетта, письмо цих двох авторок з часом стало менш різноманітним, що може бути пов’язаним з когнітивними порушеннями через хворобу Альцгеймера. Спрощення письма у творах Айріс Мердок спостерігалося ще тоді, коли авторці було до 50 років, хоча перестала писати та померла вона у віці 76 років. Тобто те, як вона писала, вказувало на прояви хвороби ще щонайменше за два десятиліття до встановлення діагнозу.

Звичайно, зміни у кількості слів і їх різноманітті можуть бути пов’язаними й зі звичайною зміною стилю цих письменників. Але те, що в усіх трьох помітили спрощення мовлення порівняно з попередніми роками, а в письменників без діагнозу деменція такого не спостерігали, все ж натякає на зв’язок між багатством мови й проявами хвороби. Тож тепер дослідники хочуть оцінити, наскільки точним може бути визначення деменції за змінами у складності мовлення, та застосувати його як метод завчасної діагностики цього захворювання.

Матеріали про хворобу Альцгеймера, які ви могли забути

  • Основним методом лікування хвороби Альцгеймера є антитіла, спрямовані на руйнування білка бета-амілоїду, який нібито спричиняє хворобу. Але науковці засумнівалися в їхній ефективності.
  • Ба більше, фахівці знайшли ознаки фальсифікації у найбільшому дослідженні щодо бета-амілоїду. Детальніше розбиралися у цьому ми в матеріалі «Шукаючи правду про хворобу Альцгеймера».
  • Попри це науковці продовжують розробляти нові ліки на основі антитіл. Вони навіть створили носовий спрей для того, щоб ефективніше доставляти їх до мозку.
  • А кілька років тому в США вперше схвалили до використання нові ліки від хвороби Альцгеймера на основі антитіл.