Особливості мовлення видали хворобу Альцгеймера за шість років до появи симптомів

Використовуючи алгоритми машинного навчання, науковці з 78,5-відсотковою точністю визначили хворобу Альцгеймера за шість років до появи симптомів. Це вдалося зробити, проаналізувавши мовлення людей з легким когнітивним порушенням — станом, який може перерости у хворобу Альцгеймера. Така діагностика може допомогти людям з цією хворобою раніше починати лікування. Дослідження опублікували в журналі Alzheimer's & Dementia.

Мозок пацієнта, хворого на Альцгеймер. New Scientist

Мозок пацієнта, хворого на Альцгеймер. New Scientist

Як вдалося визначити хворобу Альцгеймера?

Науковці дали штучному інтелекту опрацювати записи мовлення добровольців, які мали легке когнітивне порушення. У частини з них розвинулася хвороба Альцгеймера, тоді як в інших розумові функції залишалися сталими. Знаючи, у яких людей розвинулася хвороба Альцгеймера, а у яких ні, штучний інтелект зміг визначити зміни у мовленні, пов’язані з цією хворобою.

Далі штучний інтелект застосували на інших записах, не надаючи інформацію про те, чи мала людина хворобу Альцгеймера. Проаналізувавши ці записи, він зміг із 78,5-відсотковою точністю та 81,1-відсотковою чутливістю визначити появу хвороби Альцгеймера задовго до появи перших симптомів.

Хоча раніше науковці вже використовували машинне навчання, щоб виявити ознаки хвороби Альцгеймера у мовленні, уперше вдалося зробити це за шість років до появи симптомів. Це потенційний метод віддаленої і недорогої діагностики цієї хвороби, а також прогнозування її перебігу.

Як іще можна діагностувати хворобу Альцгеймера

👃 Хворобу Альцгеймера запропонували діагностувати за носовим слизом. Південнокорейські науковці виявили у ньому білок бета-амілоїд, який відіграє ключову роль у розвитку цієї хвороби.

📝 А от комбінований підхід до діагностики хвороби Альцгеймера зміг з 90-відсотковою точністю за чотири роки передбачити ймовірність виникнення цієї хвороби за аналізом крові та проходженням когнітивних тестів.

🩸 В аналізі крові визначили одразу два види біомаркерів хвороби Альйгеймера. Німецькі науковці визначили трійку мікроРНК, які є потенційними біомаркерами деменції, і хвороби Альцгеймера зокрема. А шведські науковці розробили комп’ютерну модель, яка за білками крові передбачила ризик хвороби Альцгеймера у наступні два-чотири роки.

👁 Біомаркери хвороби Альцгеймера виявляли також у склистому тілі ока. Біомаркер NfL визначили у зразках, отриманих під час проведення операцій, але планують розробити менш інвазивний метод діагностики.

🤖 Алгоритмам штучного інтелекту вдалося також із 98-відсотковою точністю визначити хворобу Альцгеймера за одним зображенням МРТ. А за знімками функціональної МРТ людей з легким когнітичним порушенням визначити виникнення хвороби Альцгеймера вдалося навіть із точністю 99,7 відсотків.

чутливістю
У цьому випадку:
Точність — здатність алгоритму розрізняти хворих та здорових людей
Чутливість — здатність алгоритму правильно визначати хворих людей