Шум транспорту призвів до затримки росту пташенят

Вплив транспортного шуму на пташенят, коли ті ще не вилупилися з яєць, призвів до затримки їхнього розвитку, підвищеної смертності та проблем із розмноженням у дорослому віці. Також науковці виявили, що загалом шанси вилупитися з яєць у таких пташенят зменшується на 20 відсотків. Враховуючи нові дані, вчені вважають, що науковій спільноті варто докласти більше зусиль для зменшення шумового забруднення. Результати дослідження опубліковано в журналі Science.

Пташенята зебрового діамантника. 

Пташенята зебрового діамантника.

Як вчені дізналися про наслідки дії шуму на птахів?

Пташенятам зебрового діамантника (Taeniopygia guttata), які ще не вилупилися із яєць, науковці вмикали звуки співів їхнього виду, запис шуму міського транспорту або тримали в тиші. Те ж саме робили і зі щойно вилупленими пташенятами по 4 години щодня протягом 13 днів. У результаті, кожен п'ятий птах, якому в яйці вмикали транспортний шум, не зміг вилупитись. А ті, кому вдалося це зробити, були на 10 відсотків меншими та майже на 15 відсотків легшими від решти. Вчені також провели аналіз ДНК тварин, і виявили скорочення ділянок геному, що захищають гени від пошкоджень.

Негативні наслідки продовжилися навіть після того, як вплив шуму на пташенят припинили. Так, птахи, які зазнали дії шумового забруднення на ранніх стадіях життя, мали вдвічі менше потомства у дорослому віці. Це говорить про те, що шум завдає більшої шкоди птахам, аніж вчені вважали дотепер, а його негативний ефект є довготривалішим.

Поки невідомо, що саме шкодить птахам: гучність звуку, його спектр, інтенсивність чи інші елементи транспортного шуму. Проте автори дослідження сподіваються, що нові дані спонукатимуть науковців до пошуку дієвих стратегій боротьби із шумовим забрудненням.

  • Раніше американські вчені розповіли як антропогенне світлове й шумове забруднення завадило розмноженню птахів.
  • А британські дослідники з’ясували, що шум човнів порушив комунікацію дельфінів.