Зворотний бік Місяця виявився більш зневодненим за видимий
Китайська місія «Чан’е-6» виявила, що запаси води на зворотному боці Місяця значно менші, ніж на видимій з Землі стороні супутника. Вчені вважають, що ця різниця може вказувати на відмінності порід під поверхнями різних півкуль. Якщо їх вдасться виявити і дослідити, планетологи отримають змогу краще зрозуміти етапи еволюції Місяця, зокрема в контексті гіпотези його походження внаслідок гігантського зіткнення космічних тіл. Дослідження опубліковане в журналі Nature.

«Чан'є-6», що зібрав зразки зі зворотного боку Місяця. China National Space Administration / Wikimedia Commons
У чому причина «сухості» зворотної сторони?
Щоб визначити вміст води у місячних зразках, науковці використовували методи аналізу ізотопного складу води в апатитах, які є частиною базальтів, утворених в результаті плавлення мантії. Так виявилося, що води на кожен грам дослідженого зразка припадає близько 1,5 мікрограма. Для порівняння, на кожен грам зразка з видимого боку Місяця припадає до 200 мікрограмів води. Як відрізняється і рельєф Місяця на обох його півкулях, відображаючи різні еволюційні процеси, так і вміст води може на них вказувати, вважають науковці. Вони сподіваються, що за знайденими слідами води зможуть визначити, як зіткнення, у якому виник Місяць, вплинуло на хімічний склад супутника та його характеристики.
- Зразки Місяця, які доставила «Чан’е-6» є поки єдиними доступними науковцям зразками зі зворотного боку Місяця. Утім, за ними вже вдалося й визначити вік вулканів нашого супутника, і знайти породи з інших тіл.