Завдяки зразкам, отриманим місією «Чан’е-6» цього року на зворотному боці Місяця, вдалося встановити, що вік вулканічних базальтів складає близько 2,8 мільярда років. Ізотопний аналіз зразків показав, що базальти містять низьку кількість елементів, що свідчить про походження магми з мантії Місяця. Відкриття дозволяє отримати нові дані про геологічну еволюцію Місяця та вулканічну активність у цьому регіоні. Це дослідження опублікували в журналі Science.
Як вдалося з’ясувати вік вулканів?
Ґрунт, який місія «Чан’е-6» доставила на Землю з ударного басейну Південний полюс — Ейткен, здебільшого складався з базальту — вулканічної породи, яка виникає після застигання лави. Цей місячний базальт відрізнився від зразків з Землі майже повною відсутністю компонентів KREEP — калію (K), рідкоземельних елементів (REE) та фосфору (P). Це вказує на те, що магма утворилася з матеріалу, бідного на ці елементи.
Раніше вважали, що за місячну вулканічну активність відповідальне тепло від радіоактивного розпаду елементів KREEP, але їхня відсутність свідчить про інші механізми її підтримання. Науковці припускають, що тонка кора в ударному басейні могла сприяти збереженню вулканізму в цьому регіоні. Виявлення того, що вулканічна активність зберігалася протягом 2,8 мільярда років за низького рівня радіоактивних елементів, вказує на можливу роль ударних басейнів у підтримці вулканізму.
Це відкриття ставить під сумнів деякі попередні припущення щодо геологічної еволюції Місяця. Крім того, це дослідження підвищує значення методів дистанційного дослідження для майбутніх місій на Місяць, що дозволить створити більш точну геологічну хронологію та зрозуміти вплив вулканізму на розвиток супутника.
Як проходила місія «Чан’е-6»
🚀 Запуск місії «Чан’е-6» відбувся на початку травня цього року. Вона стала першою в історії місію зі здобуття зразків ґрунту зі зворотного боку Місяця.
🌎 У червні цього року модуль місії успішно повернувся на Землю із законсервованим ґрунтом з басейну Південний полюс — Ейткен.
🌚 Уже у вересні китайські науковці опублікували перші результати дослідження ґрунту зі зворотного боку Місяця, який містив базальт і породи-сліди ударів астероїдів.