Зоологи знайшли сім причин, з яких тварини їдять свої екскременти

Зоологи створили класифікацію для розуміння копрофагії — споживання тваринами власних і чужих екскрементів як джерела харчування. Для такої поведінки було сім різних причин, зокрема бажання отримати поживні речовини чи зберегти сталу мікрофлору кишківника, а загалом вона виявилася поширеною серед більш ніж 150 видів хребетних, від риб до ссавців. Такі результати допоможуть краще зрозуміти поведінку тварин, особливо в зоопарках, де копрофагію вважають патологічною поведінкою. Дослідження опублікували в журналі Animal Behaviour.

Зоологи знайшли сім причин, з яких тварини їдять свої екскременти. GIPHY

Зоологи знайшли сім причин, з яких тварини їдять свої екскременти. GIPHY

Як проводили дослідження?

Науковці аналізували дослідження на тему копрофагії та статті, що описували такі випадки у хребетних тварин. Вони виявили, що копрофагія заради отримання поживних речовин, а не як стереотипна чи патологічна поведінка, трапляється у п’яти з семи класів хребетних тварин. Виключенням стали класи хрящових риб та безщелепних, до яких належать міноги.

Для копрофагії було сім основних причин.

  • Перша — отримання поживних речовин, які не встигли розщепитися в процесі травлення, як у зайців, які споживають до 40 відсотків своїх екскрементів для отримання вітаміну B12, і пацюків.
  • Друга — підтримка молодих тварин, які споживають екскременти батьків й отримують нормальні кишкові бактерії, як у свиней, багатьох птахів і коал.
  • Третя — підтримка під час догляду за потомством, як у птахів під час висиджування пташенят і ведмедів під час вигодовування дитинчат.
  • Четверта — адаптація до бідних на поживні речовини середовищ, як у печерних видів риб.
  • П’ята — використання екскрементів як додаткового джерела живлення, як у собак на півдні Африки, близько 20 відсотків раціону яких складають людські екскременти.
  • Шоста — споживання екскрементів тільки у рідкісних випадках, наприклад, під час нестачі поживних речовин у їжі, що спостерігають у мавп ігрунок і коней у неволі.
  • І, нарешті, сьома — споживання неперетравлених фруктів і насіння з екскрементів інших тварин, як у шимпанзе чи деяких гризунів.

Загалом же ці результати свідчать про роль копрофагії як пристосування для отримання достатньої кількості поживних речовин і збереження мікрофлори. Така класифікація причин копрофагії та видів, що її практикують, допоможе відрізняти нормальну поведінку від патологічної, особливо під час утримання тварин у неволі.

Як тварини використовують екскременти

🦊 Собачі фекалії виявилися важливим джерелом їжі для шотландських лисиць, коли вони не можуть отримати достатньо поживних речовин з більш традиційної здобичі.

🐝 Східні бджоли використали фекалії інших тварин для захисту своїх гнізд від нападу шершнів, утім, науковці поки не знають, чому така стратегія працює.

🐼 Панди вимастилися у конячому гної для того, щоб захиститися від холоду. Як виявилося, сполуки, що знайшли у фекаліях, зменшили чутливість панд до низьких температур.