Жителька Помпеїв виявилася темношкірим чоловіком

Аналіз ДНК розвіяв попередні здогадки науковців про те, що людина з Помпеїв, яку знайшли з золотим браслетом на руці та дитиною поруч, була жінкою. Натомість дослідження вказало на те, що вона швидше за все була темношкірим чоловіком із темним волоссям, який походив зі Східного Середземномор’я чи Північної Африки. Такі результати можуть спонукати науковців переглянути й інші інтерпретації родинних і особистих зв’язків жителів Помпеїв, а також відомих поховань у всьому світі. Дослідження опублікували в журналі Current Biology.

Гіпсові зліпки загиблої пари з Будинку Криптопортикуса. Особа ліворуч виявилася чоловіком. Археологічний парк Помпеї

Гіпсові зліпки загиблої пари з Будинку Криптопортикуса. Особа ліворуч виявилася чоловіком. Археологічний парк Помпеї

Як виявили особистість чоловіка з Помпеїв?

Палеогенетики вивчили давню ДНК, виділену з кісток у гіпсових зліпках тих людей, які загинули у Помпеях під час виверження вулкана Везувій у 79 році нашої ери. Це дозволило їм більш точно вивчити зв’язки між жертвами, у порівнянні з попередніми методами аналізу, які базувалися на позах загиблих і наявності інших людей поруч.

Аналіз чотирьох решток з Дому Золотого Браслета, який називають так через масивний золотий браслет на руці однієї з жертв, вказав, що один зі знайдених там дорослих та двоє дітей були чоловіками та не були родичами по материнській лінії. Також ці троє людей походили зі Східного Середземномор’я чи Північної Африки, що підтверджує статус Помпеїв як культурно та соціально різноманітного міста. Ще один дорослий, швидше за все, також не був спорідненим із цими людьми, але його генетичного матеріалу недостатньо для повноцінного аналізу.

Гіпсові зліпки чотирьох осіб з Дому Золотого Браслета. Археологічний парк Помпеї

Гіпсові зліпки чотирьох осіб з Дому Золотого Браслета. Археологічний парк Помпеї

Аналіз ДНК п’ятої жертви з Будинку Криптопортикуса, яку знайшли поряд з іншою людиною, вказав на те, що це був чоловік. Це суперечить попередній гіпотезі, що пара людей була сестрами чи матір’ю та дочкою, хоча не спростовує того, що це могли бути романтичні партнери. Ці результати свідчать, що висновки про особистість загиблих людей на основі позицій або одягу решток, а також наявності інших людей поруч, можуть бути хибними та потребувати перевірки за допомогою аналізу ДНК.

Що ще розповіла давня ДНК

👬 Аналіз ДНК з решток у місті майя Чичен-Іца вказав на те, що цей народ приніс в жертву 64 хлопчиків, частина з яких була родичами, імовірно, наслідуючи міт про воскресіння героїв-близнюків.

🦴 Генетики вивчили ДНК чоловіка, чиї рештки знайшли у колодязі у Швеції, — як виявилося, він міг належати до загарбників, а вкинути його в колодязь могли для того, щоб отруїти воду.

🦷 Аналіз ДНК з нижньої щелепи підтвердив особу капітана, якого у ХІХ столітті вбила та з’їла його ж команда під час провальної експедиції до Арктики.

📖 Детальніше про те, як археологи аналізують парні поховання та які висновки роблять із цього, — читайте у нашому матеріалі «Поки смерть не розлучить».