Нові ліки від хвороби Альцгеймера допомогли жінкам менше, ніж чоловікам

Другі схвалені до використання Управлінням з продовольства і медикаментів США ліки від хвороби Альцгеймера виявилися майже на третину менш ефективними для жінок, ніж для чоловіків. Моделювання показало, що це пов’язано не з різницею в прогресуванні хвороби в чоловіків і жінок, а саме з кращою їх дією на чоловіків. Тож лікарям варто інформувати пацієнток про те, наскільки ефективними для них будуть ці ліки та які побічні ефекти пов’язані з їх прийманням. Дослідження опублікували в журналі Alzheimer's & Dementia.

Жінки отримали менше переваг від нових ліків від хвороби Альцгеймера. Unsplash

Жінки отримали менше переваг від нових ліків від хвороби Альцгеймера. Unsplash

Про які ліки йдеться та наскільки вони взагалі ефективні проти хвороби Альцгеймера?

Науковці досліджували ефективність ліків леканемаб на основі антитіл до бета-амілоїду, які схвалили до використання у січні 2023 року, адже вони на 27 відсотків знижували прояви хвороби Альцгеймера. У третій фазі випробувань ці ліки виявилися на 31 відсоток менш ефективними для жінок, ніж для чоловіків. Щоб пояснити цей розрив в ефективності, науковці провели моделювання розвитку хвороби Альцгеймера на даних реальних пацієнтів.

Враховуючи генетичні відмінності, рівні біомаркерів хвороби Альцгеймера та патологічні зміни в мозку, вони з’ясували, що темпи прогресування хвороби у чоловіків майже на вісім відсотків нижчі, ніж у жінок. Утім цією різницею у швидкості розвитку хвороби неможливо пояснити такий розрив в ефективності ліків. Тому науковці зробили висновок, що леканемаб має обмежену, якщо не зовсім нульову, ефективність у лікуванні хвороби Альцгеймера в жінок.

Як щодо ефективності інших ліків від хвороби Альцгеймера

🤔 Минулого року науковці вже засумнівалися в ефективності використання леканемабу та подібного до нього донанемабу, адже їх випробування проводили на вибірці, яка репрезентує лише вісім відсотків усіх пацієнтів з цією хворобою.

✅ Утім леканемаб є уже третім схваленим препаратом від хвороби Альцгеймера на основі антитіл. У 2021 році схвалили використання адуканумабу, попри сумніви щодо його ефективності, а минулого року схвалення отримав донанемаб.

📖 Водночас частина науковців сумнівається, що ліки від хвороби Альцгеймера на основі антитіл проти бета-амілоїду взагалі можуть бути ефективними. Звідки такі сумніви, ми розповідали в матеріалі «Шукаючи правду про хворобу Альцгеймера».