Здорове харчування з обмеженням калорій допомогло підліткам з ожирінням не лише позбутися зайвої ваги, але й впоратися з депресією та розладами харчової поведінки. При цьому найбільший ефект спостерігався вже після чотирьох тижнів дієти, а протягом року покращення психологічного здоров’я підлітків зберігалося. Після року дослідження менше учасників страждали на депресію та розлади харчової поведінки, а діагностичні показники цих психологічних захворювань у більшості підлітків знизилися. Результати дослідження опублікували в журналі JAMA Pediatrics.
Наскільки обмежили харчування підлітків для боротьби з депресією?
У дослідженні взяв участь 141 підліток віком 13-17 років, з яких 97 закінчили повний цикл дослідження, дотримуючись рекомендацій дієтологів стосовно харчування. Спершу вони всі протягом чотирьох тижнів дотримувалися строгої дієти і споживали по 800 кілокалорій на день. Далі учасників поділили на дві групи: перша мала постійні обмеження в кількості їжі та споживала чітко визначену кількість калорій щодня, друга мала тимчасові обмеження — 700 кілокалорій протягом трьох днів тижня, а в інші могла їсти здорову їжу необмежено.
Вже після чотирьох тижнів втручання діагностичні показники депресії у підлітків зменшилися за шкалою CESDR-10 від 0 до 30 на 4,99 бала у першій та 4,23 у другій групі. Крім того, більшість учасників не повідомили про повернення симптомів депресії. Діагностичні показники розладів харчової поведінки, такі як постійне та короткочасне переїдання, знизилися за шкалою EDE-Q від 0 до 6 на 0,46-0,67 бала. Різниці між двома підходами — тимчасового та постійного обмеження спожитої кількості калорій — науковці не виявили і всім підліткам вони допомогли однаково добре.
Однак, дослідження має обмеження, адже окрім консультацій стосовно харчування, підлітки також отримували психологічну допомогу, а контрольної групи, яка просто худнула б, не було. Ті, кому втручання менше допомогло з симптомами депресії та розладів харчової поведінки, продовжували отримувати допомогу психологів після завершення дослідження. Для того, щоб зміна дієти мала найбільший вплив на психологічне здоров’я підлітків з ожирінням, вона має враховувати медичні показання та супроводжуватися підтримкою від спеціалістів, вважають науковці.
Що ще відомо про зв’язок депресії та харчування
🦠 Розвиток депресії може бути пов’язаним з харчуванням непрямим чином, а через мікробіом кишечника. Як виявилося, менша його різноманітність збільшує ризик появи цієї хвороби.
👩⚕️ А у жінок мікробіом може ще й сприяти розщепленню статевого гормону естрадіолу, що може викликати порушення настрою. У дослідах у пробірках і на тваринах науковцям навіть вдалося виокремити відповідальний за це штам бактерій.
📖 Детальніше про причини виникнення депресії, і не лише у підлітків, її прояви та методи лікування — читайте у нашому матеріалі «Більше ніж просто сум».