Загрозу астронавтам МКС від російського супутника спричинило його зіткнення, а не збиття з Землі

Російський супутник Ресурс-П1, який 26 червня розірвався на земній орбіті й змусив астронавтів на МКС ховатися, вибухнув, імовірно, через зіткнення з невеликим об’єктом, а не через збиття з Землі, як вважалося. Утім, фахівці також розглядають внутрішні чинники у супутнику, що призвели до вибуху й руйнування апарата. Про це заявила компанія LeoLabs, яка однією з перших повідомила про руйнування супутника, передає видання SpaceNews.

Космічний корабель Starliner, у якому ховалися астронавти під час загрози для МКС від уламків супутника. ESA.

Космічний корабель Starliner, у якому ховалися астронавти під час загрози для МКС від уламків супутника. ESA.

Як шукали причину вибуху супутника?

Компанія LeoLabs змоделювала вибух російського супутника Ресурс-П1 за уламками, які він залишив на орбіті. Згідно з їхнім моделюванням, руйнування супутника спричинив неінтенсивний вибух, який міг бути наслідком зіткнення з незафіксованим дрібним об’єктом на орбіті або збою рушія у самому супутнику. Уламки апарата, яких налічується до 250, досі знаходяться на висоті до 500 кілометрів, де працює безліч інших супутників.

Польська компанія з моніторингу космосу Sybilla Technologies також заявила, що вибух не повністю зруйнував супутник і той досі обертається на земній орбіті з періодом у дві-три секунди. Імовірно, так буде до його входження в атмосферу Землі, де Ресурс-П1 та його уламки повністю згорять, припинивши створювати загрозу для інших космічних апаратів, таких як МКС чи китайська космічна станція «Тяньгун».

Як боротися з космічним сміттям

🛰 Японський супутник ADRAS-J допоможе ефективніше прибирати космічне сміття з земної орбіти. Для цього його спрямували сфотографувати зблизька трьохтонний уламок ракети.

🔭 Німецький радар TIRA використали для слідкування за згорянням європейського супутника в земній атмосфері. Це допоможе науковцям краще моделювати деформування та падіння іншого космічного сміття.

💵 Телекомунікаційна компанія Dish стала першою, на кого наклали штраф за космічне сміття. Неправильне виведення супутника з орбіти компанії обійшлося у 150 тисяч доларів.