Європейське космічне агентство вимкне обсерваторію «Гая» після десятиліття роботи

Сьогодні Європейське космічне агентство остаточно вимкне космічну обсерваторію «Гая», яка протягом 11 років виконувала спостереження Всесвіту у видимому діапазоні. За цей час вона зробила знімки майже двох мільярдів зірок та інших об'єктів, мільйонів галактик і 150 тисяч астероїдів. Свої спостереження обсерваторія припинила ще 15 січня 2025 року, а з того часу науковці проводили технічні тести, щоб краще спланувати наступні місії з вивчення космосу. Про це повідомило видання The New York Times.

Карта руху зір Чумацького Шляху, зроблена на основі спостережень «Гаї». ESA / Gaia / DPAC

Карта руху зір Чумацького Шляху, зроблена на основі спостережень «Гаї». ESA / Gaia / DPAC

Чому вимкнули «Гаю» та що буде з нею далі?

Космічну обсерваторію «Гая» запустили ще 19 грудня 2013 року, а свою роботу вона розпочала 24 липня 2014. Під час спостережень у 2024 році обсерваторія за місяць пережила й сонячну бурю, й удар мікрометеороїда, який пошкодив її захисну кришку. Утім основною загрозою її роботі стала нестача азоту, який апарат використовував для корекції орбіти та спрямування погляду на конкретні об’єкти. Ті 55 кілограмів пального, які обсерваторія мала на початку своєї роботи, вона використала для виконання понад 15 тисяч керованих маневрів у космосі.

Інфографіка відкриттів, які зробила «Гая» за час своєї роботи. ESA / Gaia / DPAC, Milky Way impression by Stefan Payne-Wardenaar

Інфографіка відкриттів, які зробила «Гая» за час своєї роботи. ESA / Gaia / DPAC, Milky Way impression by Stefan Payne-Wardenaar

Тож фахівцям Європейського космічного агентства довелося прийняти рішення про вимкнення обсерваторії. Вона покине свою орбіту в другій точці Лагранжа, де її утримують врівноважені гравітація Землі та Сонця, та до кінця своїх днів обертатиметься навколо нашої зірки, де не заважатиме іншим космічним апаратам.

Але на цьому місія «Гаї» не закінчиться, адже досі було опубліковано лише частину зібраних нею даних, завдяки яким дослідники опублікували 13 тисяч наукових статей. Публікація наступного набору даних відбудеться не раніше 2026 року, а всі дані з обсерваторії стануть доступними не раніше 2030. Крім того, фахівці Європейського космічного агентства вже готують місію-наступника «Гаї», яка збиратиме дані про Чумацький Шлях в інфрачервоному діапазоні та буде запущена у 2040-х роках.

Якими відкриттями запам’яталася «Гая»

🛰 У 2022 році в об’єктив «Гаї» потрапив космічний телескоп «Джеймс Вебб», який запустили для дослідження Всесвіту в інфрачервоному діапазоні.

🕳 Обсерваторія «Гая» виявила одразу двох кандидатів у найближчі до Землі чорні діри. Одна з них була компаньйоном сонцеподібної зірки на відстані 1,5 тисячі світлових років від нас, а інша розташувалася за 3800 світлових років від Землі.

💫 Також «Гаї» вдалося розгледіти «мертві», тобто компактні нейтронні зорі, які утворилися після колапсу масивних світил і «сховалися» за своїми більш яскравими компаньйонами.

🪨 Крім зір і чорних дір, обсерваторія «Гая» також відшукала цілих 350 пар пов’язаних гравітацією астероїдів, подібних на Дідима й Діморфа, яким ми присвятили окремий матеріал.