Космічна обсерваторія «Гая» змогла пережити одразу дві загрози своїй роботі — удар мікрометеороїда, що пошкодив її захисну кришку, і сонячну бурю, яка призвела до збою в електроніці. Між інцидентами минув всього місяць, і обидва змусили «Гаю» надсилати помилкові сигнали про виявлення зір, за якими вона стежить, щоб побудувати точну мапу Чумацького Шляху. Утім, зараз «Гая» відновила нормальні спостереження, повідомила Європейська космічна агенція.
Що трапилося, і як зараз «Гая» проводить спостереження?
Мікрометеороїд — мікроскопічна частинка космічного пилу — влучив у «Гаю» у квітні, причому на такі швидкості, що зміг створити невелику щілину на захисті датчиків, через яку вони почали реєструвати відблиски сонячного світла. І поки науковці шукали, як це виправити, вже за місяць сонячний спалах вивів з ладу електроніку, яка керує одним зі 106 сенсорів обсерваторії, що перетворюють світло зір в електричні сигнали. З такою проблемою «Гая» стикнулася вперше за 10 років роботи у космосі.
Обидва інциденти спричинили таку кількість помилкових даних, які почала збирати обсерваторія, що це перевантажило системи обробки на Землі. Але оскільки відправитися до «Гаї», щоб поремонтувати, на відстань 1,5 мільйона кілометрів неможливо, інженери вирішили знизити поріг, при якому програмне забезпечення обсерваторії визначає світло як зорю. Завдяки цьому кількість помилок у даних зменшилася, й тепер спостереження «Гаї» можуть знову обробляти для досліджень.
- Раніше мікрометеороїд також влучив і у телескоп «Джеймс Вебб», причому майже одразу після його прибуття у космос. Через удар довелося коригувати один із сегментів дзеркала телескопа, щоб уникнути дефектів у даних.