Японський модуль Hakuto-R розбився через помилку програмного забезпечення

Причиною аварії при посадці японського модуля Hakuto-R на Місяць 26 квітня назвали збій у програмному забезпеченні. Через помилку у визначенні висоти Hakuto-R під час приземлення, апарат впав на поверхню супутника, зарано використавши своє паливо. Результати розслідування причин аварії на своєму сайті представила компанія-розробник модуля ispace.

Hakuro-R. ispace

Hakuro-R. ispace

Що завадило модулю приземлитися?

Аналіз телеметрії Hakuto-R, яку апарат відправляв під час приземлення на Місяць, виявив, що здійснити м'яку посадку модулю завадила неправильна оцінка його висоти. Hakuto-R здійснив всі заплановані етапи, необхідні для м'якої посадки — перейшов у вертикальне положення та знизив свою швидкість до метра на секунду.

Однак, коли програмне забезпечення модуля визначило, що він був вже на поверхні Місяця, Hakuto-R ще перебував на висоті п'яти кілометрів над нею. Модуль використав все своє паливо та впав на Місяць, розбившись об його поверхню. Уламки Hakuto-R вдалося знайти орбітальній станції LRO, що досліджувала місце посадки модуля.

Імовірно, причиною помилки стала топографія кратера, де мав приземлитися Hakuto-R. Перед посадкою він пролітав над височиною, тому дані датчиків висоти система могла неправильно інтерпретувати. За словами ispace, вони недостатньо дослідили особливості місця посадки, що призвело до збою.

Всі інші етапи своєї місії Hakuto-R виконав успішно, тому компанія готується до запуску другого апарата. В майбутньому ispace планує здійснювати послуги з доставки корисних вантажів на супутник.