Навіть малі дози алкоголю під час вагітності змінили форму обличчя дітей. Ці зміни збереглися до шкільного віку
Вживання жінками навіть невеликих доз алкоголю під час вагітності змінило форму носа та очей у їхніх дітей, причому це не залежало від того, споживали алкоголь лише у першому триместрі чи протягом усієї вагітності. Такі зміни форми обличчя спостерігали як в однорічних дітей, так і у віці шести-восьми років. Це означає, що вплив алкоголю на дитину небезпечний не лише в перші місяці вагітності, коли плід тільки формується, але й протягом всього її терміну. Дослідження опублікували в журналі JAMA Pediatrics.

Риси обличчя дитини, яка піддалася впливу великих кількостей алкоголю під час перебування в утробі: маленькі очі, згладжений жолобок під носом і вузька верхня губа. Teresa Kellerman / Wikimedia Commons
Яким виявився вплив алкоголю в утробі на дітей?
Щоб вивчити зміни у формі обличчя внаслідок впливу алкоголю на дитину в утробі, науковці використовували 3D-зображення голови дітей, порівнюючи обличчя дітей, чиї матері вживали чи не вживали алкоголь під час вагітності.
Вони виявили, що найбільш виражені зміни у формі обличчя були біля носа та очей: звужений ніс із трохи піднятим його кінчиком і менші очні щілини. А в дітей, у яких діагностували фетальний алкогольний синдром, тобто сильне ураження алкоголем під час перебування в утробі, були також помітні зміни в зоні верхньої губи та підборіддя: менш виражені складки над губою, під нею та з боків носа.
Що цікаво, інтенсивність змін форми обличчя дитини за умови відсутності фетального алкогольного синдрому не залежала від того, як багато алкоголю споживали матері під час вагітності, тобто навіть невеликі дози алкоголю вже змінювали форму обличчя дітей.
- Між вживанням алкоголю та внутрішньоутробним розвитком виявили й інший зв’язок: як з’ясувалося, люди, які піддавалися більшим концентраціям тестостерону в утробі, більш схильні до споживання спиртного. А виявити це можна за підмізинним пальцем, який довший за вказівний.