Випадкове розколювання каменів допомогло давнім людям створити перші знаряддя
Археологи запропонували нову гіпотезу появи перших кам’яних знарядь праці давніх людей: спочатку вони використовували загострені через розколювання камені, а потім навчилися самостійно їх загострювати. На таку думку їх наштовхнуло знаходження загострених каменів як у поселеннях давніх людей, так і в Антарктиді, де давніх людей ніколи не було. Винайдення кам’яних знарядь вважають ключовою рисою, що відрізнила давніх людей від приматів, тож гіпотезу про випадкове їх винайдення ще ретельно перевірятимуть. Дослідження опублікували в журналі Archaeometry.

Приклади загострених від природи каменів, подібні до яких могли використовувати давні люди як перші знаряддя. Michelle R. Bebber and Metin I. Eren
Чому винайдення кам’яних знарядь вважають випадковим?
Науковці давно припускали, що винайдення кам’яних знарядь давніми людьми складалося з кількох стадій, однією з яких було загострення каменю іншим каменем. Утім тепер дослідники вивчили природні загострені камені, або натураліти, які могли стати натхненням для створення перших кам’яних знарядь. Такі натураліти утворювалися через наступання великих тварин, зокрема слонів і коней, на камені чи процеси, що взагалі не залучали живих істот, — рух льодовиків, океанські хвилі чи розколювання каменів через морози.

Натураліти з Антарктиди, де ніколи не жили давні люди. Michelle R. Bebber, Metin I. Eren, and Alastair Key
Тож науковці припускають, що давні люди користувалися такими натуралітами для обробки м’яса та розрізання рослин, а пізніше навчилися виготовляти їх самі. Це зменшує кількість розумових зусиль, які давні люди мали витратити для винайдення кам’яних знарядь, а отже збільшує ймовірність, що вони змогли б до цього додуматися. Утім дослідники визнають, що гіпотеза ще потребує перевірки, зокрема вони сподіваються знайти сліди того, як давні люди використовували загострені камені в повсякденному житті.
- На користь гіпотези про випадкове створення кам’яних знарядь свідчить те, що й зараз примати можуть випадково їх створити. Так сталося з крабоїдними макаками, які намагалися розколоти каменями кокоси, а отримали кам’яні інструменти, якими, утім, не надто зацікавилися.
- Однак ті ж крабоїдні макаки навчилися самостійно добувати собі їжу за допомогою кам’яних знарядь, коли туристи перестали їх підгодовувати через карантинні обмеження. Тож, можливо, і давні люди створювали інструменти з конкретною метою, а не використовували підручні.