Макаки випадково відтворили кам‘яні знаряддя ранніх людей

Крабоїдні макаки створили кам'яні знаряддя, які можна приписати олдувайській культурі — примітивним кам'яним знаряддям ранніх гомінін. Це сталося ненавмисно, коли тварини розколювали собі плоди олійної пальми, і вони не цікавилися отриманими побічними інструментами, зазначається у статті журналу Science Advances.

Макаки використовують камінь, щоб розколювати їстівні плоди. Lydia V. Luncz

Макаки використовують камінь, щоб розколювати їстівні плоди. Lydia V. Luncz

Як макаки створили знаряддя?

Найдавніші свідчення кам'яних знарядь, систематично створених людьми, датують щонайменше 2,6 мільйонами років. Це відносно примітивні інструменти, які отримували при зіткненні двох каменів — ковадла й відбійника, внаслідок чого утворюються характерні кам'яні сколи, за якими їх відрізняють від випадково розколотих каменів. Зокрема, хоч тварини теж використовують камені, наприклад, для розколювання горіхів і мушель чи копання, але відмітки на них не такі, як на справжніх стародавніх інструментах.

Принаймні так вважалося, поки науковці Інституту еволюційної антропології імені Макса Планка з колегами з Німеччини, США та Таїланду не застали у Таїланді крабоїдних макак (Macaca fascicularis) за створенням «кам'яних знарядь» у процесі розколювання плодів олійної пальми (Elaeis guineensis). Вони описали, як макака ставить на камінь-наковальню плід, а тоді ударяє його кам'яним відбійником, внаслідок чого від інструментів відколюються фрагменти, формуючи підозрілі сколи.

Наскільки схожі інструменти макак і людей?

Дослідники поспостерігали за розколюванням плодів пальми макаками на 40 локаціях, у тому числі за допомогою відеокамер. Усього вони зібрали близько 100 годин записів та 1 119 кам'яних артефактів біля робочого місця приматів. Майже 20 відсотків із цих кам'яних сколів виявилися артефактами, що сильно нагадують відщепи, які приписують древнім гомінінам. Загалом 30-70 відсотків відщепів макак було не відрізнити від відщепів носіїв олдувайської культури обробки каменю та їх попередників (артефактів віком 3,3-1,56 мільйона років).

Результати змушують переглянути, як ідентифікуються кам'яні артефакти. Якби вчені не бачили, як макаки створили «знаряддя», артефактам, скоріше за все, приписали б антропогенне походження, та ще й назвали б результатом навмисного створення інструментів. Між тим, свідоме створення знарядь з каменю зіграло вирішальну роль в еволюційному шляху людей, тож його ідентифікація і вивчення вкрай важливі для розуміння людського походження.

Одні з найстаріших кам'яних знарядь представники олдувайської культури використовували для розбирання туш бегемотів.