Крабоїдні макаки створили кам'яні знаряддя, які можна приписати олдувайській культурі — примітивним кам'яним знаряддям ранніх гомінін. Це сталося ненавмисно, коли тварини розколювали собі плоди олійної пальми, і вони не цікавилися отриманими побічними інструментами, зазначається у статті журналу Science Advances.
Як макаки створили знаряддя?
Найдавніші свідчення кам'яних знарядь, систематично створених людьми, датують щонайменше 2,6 мільйонами років. Це відносно примітивні інструменти, які отримували при зіткненні двох каменів — ковадла й відбійника, внаслідок чого утворюються характерні кам'яні сколи, за якими їх відрізняють від випадково розколотих каменів. Зокрема, хоч тварини теж використовують камені, наприклад, для розколювання горіхів і мушель чи копання, але відмітки на них не такі, як на справжніх стародавніх інструментах.
Принаймні так вважалося, поки науковці Інституту еволюційної антропології імені Макса Планка з колегами з Німеччини, США та Таїланду не застали у Таїланді крабоїдних макак (Macaca fascicularis) за створенням «кам'яних знарядь» у процесі розколювання плодів олійної пальми (Elaeis guineensis). Вони описали, як макака ставить на камінь-наковальню плід, а тоді ударяє його кам'яним відбійником, внаслідок чого від інструментів відколюються фрагменти, формуючи підозрілі сколи.
Наскільки схожі інструменти макак і людей?
Дослідники поспостерігали за розколюванням плодів пальми макаками на 40 локаціях, у тому числі за допомогою відеокамер. Усього вони зібрали близько 100 годин записів та 1 119 кам'яних артефактів біля робочого місця приматів. Майже 20 відсотків із цих кам'яних сколів виявилися артефактами, що сильно нагадують відщепи, які приписують древнім гомінінам. Загалом 30-70 відсотків відщепів макак було не відрізнити від відщепів носіїв олдувайської культури обробки каменю та їх попередників (артефактів віком 3,3-1,56 мільйона років).
Результати змушують переглянути, як ідентифікуються кам'яні артефакти. Якби вчені не бачили, як макаки створили «знаряддя», артефактам, скоріше за все, приписали б антропогенне походження, та ще й назвали б результатом навмисного створення інструментів. Між тим, свідоме створення знарядь з каменю зіграло вирішальну роль в еволюційному шляху людей, тож його ідентифікація і вивчення вкрай важливі для розуміння людського походження.
Одні з найстаріших кам'яних знарядь представники олдувайської культури використовували для розбирання туш бегемотів.