Пандемія ковіду підштовхнула макак добувати собі їжу кам'яними знаряддями

Пандемія коронавірусу змусила макак на таїландському острові добувати собі самим їжу, зокрема підштовхнула до використання кам'яних знарядь та передачі цього уміння родичам. Раніше цих макак достатньою мірою підгодовували місцеві туристи острова, однак під час суворих карантинних обмежень, коли подорожувальників не стало, тварини були змушені самі себе забезпечувати. Спостереження описане в American Journal of Primatology.

Макака розбиває каменем мушлю устриці. Raza Muhammad et al. / American Journal of Primatology, 2023

Макака розбиває каменем мушлю устриці. Raza Muhammad et al. / American Journal of Primatology, 2023

Як використовують макаки знаряддя?

Крабоїдні макаки (Macaca fascicularis fascicularis) на невеликому острові Ко-Пед у Таїланді перебувають під пильним спостереженням приматологів вже десять років, однак у них вперше помітили використання інструментів лише під час локдауну у липні 2022 року. У цей час на острів тимчасово перестали пускати туристів, і тварини, звиклі до підгодовування, стали страждати від голоду. Першими за використанням каменів для розбиття мушель устриць Saccostrea forskali застали двох дорослих самців. Відтак, коли вчені повернулися на острів навесні 2023 року, то побачили, що практику запозичило щонайменше 17 макак — із них 15 самців, переважно одиноких. Хоч раніше у макак іншого підвиду вже спостерігали використання кам'яних знарядь, однак у цьому випадку воно було не схожим на нього технікою виконання. Тепер, коли туристи знову можуть вільно відвідувати Ко-Пед, приматологи вважають, що з високою ймовірністю унікальна поведінка може зникнути з популяції макак через втрату актуальності.

  • Макак також заставали за ненавмисним підробленням кам'яних знарядь олдувайської культури гомінін, що жили понад 1,5 мільйона років тому. Тварини просто розколювали пальмові плоди, випадково провокуючи утворення кам'яних уламків, вкрай подібних на стародавні артефакти.