В Австралії знайшли рештки риби зі скам’янілою їжею віком 15 мільйонів років

В Австралії знайшли рештки риби, яка населяла цю територію ще 15 мільйонів років тому, та скам’янілості її останньої їжі в шлунку. Як виявилося, ця риба харчувалася здебільшого організмами, які населяли дно водойм — личинками комах, що відкладають яйця у водоймах, самими загиблими комахами та двостулковими молюсками. Рибу приписали до ряду корюшкоподібних, утім вона населяла прісні водойми, тоді як сучасні представники цього ряду здебільшого населяють моря й океани та заходять у прісні води лише під час нересту. Дослідження опублікували в Journal of Vertebrate Paleontology.

Скам'янілість нового виду риб ряду корюшкоподібних. McCurry et al. / Journal of Vertebrate Paleontology, 2025

Скам'янілість нового виду риб ряду корюшкоподібних. McCurry et al. / Journal of Vertebrate Paleontology, 2025

Що дізналися про життя скам’янілої риби?

Науковці знайшли скам’янілості невідомого досі виду ряду корюшкоподібних (Osmeriformes) в штаті Новий Південний Вельс. Філогенетичний аналіз показав, що цей вид відділився від решти корюшкоподібних на початку їхньої еволюції протягом міоцену (23-5 мільйонів років тому). Його назвали Ferruaspis brocksi: назву роду, яка означає «залізний щит», дали тому, що риб знайшли в багатих на залізо породах, які зберегли рештки у незвично гарному стані.

Зображення косяка Ferruaspis brocksi, який переслідує вимерлий вид качкодзьоба. Alex Boersma

Зображення косяка Ferruaspis brocksi, який переслідує вимерлий вид качкодзьоба. Alex Boersma

Завдяки такій збереженості науковці змогли дослідити кістки та плавники нового виду, а також меланофори — клітини, які виробляли пігменти для забарвлення її шкіри. Як виявилося, риба була темнішою зі спинного боку та світлішою з черевного, з двома смугами на її боках. А те, що скам’янілість знайшли на захід від Великого Вододільного хребта, свідчить про те, що своє життя вона проводила у прісних водоймах без виходу до океану.

  • У Данії аматор-шукач скам’янілостей знайшов блювотиння риби віком 66 мільйонів років, у якому науковці розгледіли рештки морських лілій.
  • А в Німеччині науковці знайшли рештки риб віком 48 мільйонів років, які вдавилися кажанами у спробі їх з’їсти.