У ванній Наполеона знайшли миш’як і морські солі, якими він перед смертю лікував шкірну хворобу

У залишках з ванни Наполеона Бонапарта знайшли сліди миш’яку, морської солі та природних компонентів, які використовували для лікування шкірної хвороби. Знахідку зробили у металевій ванні з острова Святої Єлени, на якому колишній імператор Франції провів останні роки свого життя. Це відкриття має важливе значення не лише для історії, але й для розуміння медичних практик на початку XIX століття. Результати дослідження опублікували в журналі Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology.

Наполеон на острові Святої Єлени, картина Франца Джозефа Сандманна. Wikimedia Commons

Наполеон на острові Святої Єлени, картина Франца Джозефа Сандманна. Wikimedia Commons

То як лікували французького імператора?

Про лікування Наполеона Бонапарта прийманням ванн відомо з історичних джерел, як і про його шкірну хворобу, яку він отримав під час військових походів 1790-х років. Щоб з’ясувати, як саме він лікувався і якою була природа хвороби, науковці дослідили зразки відкладень з металевих з’єднань його ванни, яка зараз зберігається в музеї. Дослідники провели аналіз на токсини та білки у них.

Як виявилося, зразки містять високу концентрацію сірки, що свідчить про використання морської води. Також виявили сліди різноманітних організмів, які вказали на використання у ваннах торфу, глини, ячменю, паприки та чорного чаю. Що цікаво, дослідники також виявили сліди бактерії Bacillus idriensis, яка могла як бути причиною шкірної інфекції, так і просто потрапити до ванни разом із глиною. Такі результати показують, як за допомогою сучасних методів можна вивчати здоров’я людей, які жили кілька століть тому.

Що відомо про хвороби минулого

🧬 Науковці виявили, що захворювання, за якого пальці з часом загинаються і залишаються в такому положені, зване хворобою Дюпюїтрена, спричинене успадкованим від неандертальців геном.

🦟 Генетики знайшли найдавніші сліди малярії — ДНК її збудника виявили у людських рештках віком приблизно 5600 років, що на кілька тисячоліть випереджує попередні знахідки.

🦠 А підвид бактерії, яка спричиняє сифіліс, виявили у Бразилії в рештках віком 2000 років — це найдавніші свідчення інфекції, спричиненої цим збудником.