Родича збудника сифілісу знайшли у 2 000-річних рештках людей з Бразилії

У кістках чотирьох людей, що жили на території сучасної Бразилії 2 000 років тому, виявили ДНК підвиду бактерії, яка спричиняє сифіліс. Це найстаріші відомі приклади спричиненої цим збудником інфекції, хоч у цих померлих людей вона мала форму не сифілісу, а ураження шкіри, яке передається при побутових контактах. Дослідження допоможе краще зрозуміти походження сифілісу і пов'язаних з ним хвороб у Європі, зазначає New Scientist. Стаття опублікована у журналі Nature.

Скелет людини з Бразилії, у якої знайшли ДНК трепонеми. Jose Filippini

Скелет людини з Бразилії, у якої знайшли ДНК трепонеми. Jose Filippini


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Що незрозумілого у походженні сифілісу?

Сифіліс, причиною якого є інфікування бактерією Treponema pallidum під час статевих контактів із її носієм, завдав значної шкоди у Європі XV століття. І поширеною є гіпотеза, що до спалаху причетний Христофор Колумб, який привіз невідомий європейцям патоген з Америки після своєї експедиції. Та нещодавні дослідження вказали, що з більшою ймовірністю трепонема вже існувала у Європі до того часу, як Колумб став подорожувати на американські континенти. А нове дослідження вчених Цюрихського університету додає до картини нові деталі, вказуючи на інфекцію у Південній Америці 2 000 років тому.

Що дізналися про бактерію з рештків?

Дослідники вивчили скелети людей із доісторичного поховання біля міста Лагуна на півдні Бразилії. Загалом ознаки інфекції трепонемою палідум мали рештки 37 людей, але достатню для якісного аналізу кількість ДНК вдалося добути лише з кісток чотирьох людей.

Вивчення вказало, що померлі були інфіковані підвидом T. pallidum, який є можливим предком сучасного підвиду T. pallidum endemicum. Цей патоген передається здебільшого через нестатеві контакти шкірою та через побутові предмети. Він спричиняє хворобу беджель, що проявляється хронічним ураженням шкіри та навколишніх тканин.

Ознак підвиду T. pallidum pallidum, який у наш час спричиняє сифіліс, вчені не знайшли, тому щодо його походження нових деталей немає. Можливо, він виник в інших частинах світу, а потім дістався Америк, міркують вчені. Однак нові результати є свідченням, що принаймні деякі форми трепонематозів існували в Америці ще 2 000 років тому.