У Нептуна й Урана відкрили нові супутники

Астрономи відкрили нові супутники: два у Нептуна й один в Урана. Вже 10 років навколо цих планет не виявляли супутників, й щоб відкрити нові вчені витратили години спостережень на Магеллановому телескопі у Чилі. Тепер в Урана відомо 28 супутників, а у Нептуна — 16. Про відкриття розповідає New Scientist.

Супутник Урана, який знайшли вчені. Scott Sheppard

Супутник Урана, який знайшли вчені. Scott Sheppard


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Якими виявилися супутники?

Уран і Нептун як найвіддаленіші від Сонця планети самі по собі є складними об'єктами спостережень, а виявляти дрібні тіла навколо них — ще важче, бо вони надзвичайно тьмяні. Щоб відкрити нові супутники у цих газових гігантів астрономам Інституту науки Карнегі довелося зробити велику кількість знімків із п'ятихвилинною витримкою. Так, серед темних ділянок вдалося відстежити рух крихітних точок світла — тіл навколо Урана і Нептуна, до яких долітає відбите від планет сонячне випромінювання.

Нововідкритий супутник Урана має діаметр у всього 8 кілометрів та здійснює оберт навколо планети за 680 земних днів. Поки він має назву S/2023 U1, але невдовзі, найімовірніше, отримає ім'я персонажа однієї із п'єс Шекспіра — як і решта супутників Урана. У Нептуна нові супутники не набагато більші: S/2021 N1 має діаметр у 14 кілометрів, а S/2002 N5 — 23 кілометри. Вони обертаються навколо планети за 27 й 9 років відповідно. S/2002 N5, до речі, підозрювали як супутник Нептуна ще 20 років тому, але тоді його не втратили з виду й не змогли підтвердити орбіту, а отже й статус супутник. За словами вчених, три відкриті супутники є найтьмянішими з усіх відомих зараз у Сонячній системі.

  • У «гонці супутників» серед планет Сонячної системи зараз перемагає Сатурн — із новими відкриттями минулого року, у планети нарахували 145 супутників. Друге місце тримає Юпітер, у якого зараз налічують 92 супутники.