У зразках мікрофлори з Міжнародної космічної станції (МКС) знайшли бактерії, що мають специфічні адаптації до життя на орбіті та гени стійкості до антибіотиків. Крім того, у них знайшли ще й здатність утворювати біоплівки, що робить їх стійкішими до різних дезінфікувальних засобів. Хоча науковці не вважають ці бактерії загрозою для здоров’я астронавтів, вони наголошують, що на МКС варто краще контролювати вологість для запобігання росту мікроорганізмів. Про це розповіли у препринті bioRxiv.
Які адаптації допомагають бактеріям виживати на орбіті?
Про відкриття п’яти нових видів бактерій на МКС вже повідомляли раніше. Зараз же геном п’яти таких видів проаналізували на Землі, щоб виявити, як перебування у космосі впливає на життєдіяльність мікроорганізмів. Як виявилося, бактерії пристосувалися до життя в умовах мікрогравітації, підтримуючи сталий тиск в клітинах за допомогою рецепторів, чутливих до розтягування мембрани. Це допомагає їм підтримувати нормальний водно-сольовий баланс та запобігає пошкодженню оболонок клітини.
Зміни відбулися і на рівні самої ДНК: у бактерій з МКС виявили підвищену здатність регенерувати пошкодження геному, які виникають внаслідок впливу космічної радіації. Також у цих бактерій збільшилася кількість мобільних, тобто рухомих, ділянок ДНК, що свідчить про пришвидшення у них обміну речовин. Нарешті на більшу стійкість бактерій з МКС до антибіотиків вказало те, що вони виробляють більше малих молекул та пептидів, які можуть нейтралізувати ці препарати, і мають енергозалежні канали для викидання антибіотиків назовні клітини.
- До цього потенційно небезпечні бактерії, а також гриби, виявили на висоті трьох кілометрів над рівнем моря, що вказує на їхню здатність виживати у різних агресивних середовищах.
- Крім того, бактерії знайшли також у мікрохвильовках офісних кухонь, лабораторій та звичайних будинків. У них знайшли щонайменше три роди потенційно патогенних бактерій.