За допомогою космічного телескопа TESS астрономи виявили наймолодшу відому екзопланету — IRAS 04125+2902 b. Ця планета обертається навколо молодої зірки IRAS 04125+2902, якій лише 3 мільйони років, і розташована на відстані 160 парсеків від Землі. Здійснити це відкриття науковцям дозволила незвичайна орієнтація протопланетного диска зірки. Дослідження опублікували в журналі Nature.
Як вдалося відкрити планету?
Досі було відомо понад десяток транзитних екзопланет, тобто тих, які виявляли за проходженням по диску зорі, навколо зірок віком від 10 до 40 мільйонів років. Однак знайти планети молодшого віку було складно, оскільки вони ще не повністю сформувалися або їх закривають залишкові протопланетні диски зірок. Науковці аналізували дані телескопа TESS щодо молодої зірки IRAS 04125+2902. Унікальність цієї системи полягає в тому, що її зовнішній протопланетний диск нахилений таким чином, що ми бачимо його майже зверху, а не збоку. До того ж внутрішній диск частково виснажений. Це створило умови, за яких транзит планети перед зіркою став видимим для спостерігачів.
Як виявилося, планета IRAS 04125+2902 b має орбітальний період 8,83 дня. Її радіус у 10,7 раза більший за земний, а маса становить приблизно 30 відсотків від маси Юпітера. Через свій великий розмір та малу масу вона може бути попередником планет типу суперземель і субнептунів, які часто зустрічаються навколо зірок головної послідовності. Молодий вік системи та її унікальна конфігурація надають науковцям рідкісну можливість вивчати ранні стадії формування планет. Спостереження за IRAS 04125+2902 b допоможуть перевірити сучасні теорії еволюції протопланетних дисків і процеси міграції планет на ранніх етапах їхнього розвитку.
Які цікаві відкриття робив телескоп TESS
🌎 Астрономи за допомогою цього телескопа виявили другу землеподібну планету в зоні, придатній до життя, навколо червоного карлика.
💨 Цей телескоп виявив вітряну погоду на коричневих карликах — на них спостерігаються реактивні течії та вітри, як на Юпітері.
🌟 За даними телескопа вдалося виявити систему, яка складається з трьох затемнюваних подвійних зірок.