Супутники ESA створять постійне сонячне затемнення для вивчення Сонця

Європейське космічне агентство (ESA) представило місію Proba-3, яка вперше дозволить створювати штучні сонячні затемнення за допомогою пари супутників. Один зонд створюватиме тінь для іншого протягом шести годин, що забезпечить тривале спостереження за короною Сонця. Це допоможе науковцям краще зрозуміти сонячну активність, екстремальні температури корони та її вплив на космічну погоду. Місію запустять вже о 12:38 з Космодрому імені Сатіша Дхавана в Індії. Про це повідомило видання The Guardian.

Зображення того, як працюватимуть нові супутники: один створюватиме затемнення, а інструменти іншого вивчатимуть корону. P. Carril / ESA

Зображення того, як працюватимуть нові супутники: один створюватиме затемнення, а інструменти іншого вивчатимуть корону. P. Carril / ESA

Як працюватиме космічний коронограф?

Два супутники місії Proba-3 рухатимуться на відстані ста п'ятдесяти метрів один від одного. Головний супутник матиме диск-окультер діаметром 1,4 метра, який перекриватиме сонячне світло для другого супутника з науковими інструментами. Апарати літатимуть високоеліптичною орбітою, наближаючись до Землі на 595 кілометрів і віддаляючись на 59545 кілометрів. Один оберт навколо нашої планети супутники виконуватимуть за 19,7 години. Для забезпечення міліметрової точності спостережень апарати використовуватимуть оптичні сенсори, світлодіоди та лазерну систему.

Місія допоможе краще передбачати сонячні бурі, які можуть пошкоджувати супутники, порушувати роботу електромереж і систем зв'язку на Землі. Proba-3 створюватиме до п'ятдесяти штучних затемнень на рік, кожне тривалістю шість годин, що замінить короткочасні природні затемнення, спостереження за якими залежать від погодних умов і доступні лише в певних географічних точках.

Як спостерігають за затемненнями

🛰 Європейські сонячні супутники Proba-3 випробували у злітній конфігурації перед запуском ще у 2023 році, перевіривши механізми розгортання супутників.

🌚 Європейський сонячний супутник Proba-2 хоч і не може сам створювати затемнення, зате у жовтні 2022 року аж двічі зафіксував часткові затемнення Сонця Місяцем.

🌟 Затемнення бувають й інших зірок, наприклад, затемнення Бетельгейзе астероїдом допомогло краще вивчити положення та особливості атмосфери зорі.