Стійкість бактерій до антибіотиків може стати причиною 39 мільйонів смертей між 2022 та 2050 роками. Це показав перший глобальний аналіз частоти появи стійких до антибіотиків бактерій та хвороб, які вони спричиняють. За його результатами, вже за період між 1990 та 2021 щороку безпосередньо через стійкість патогенів до антибіотиків помирали понад мільйон людей. До 2050 року ця цифра може зрости майже на 70 відсотків — з 1,14 до 1,91 мільйона смертей на рік. Дослідження опублікували в журналі The Lancet.
Хто постраждає від стійкості до антибіотиків найбільше?
Науковці проаналізували дані про хвороби, спричинені стійкими до антибіотиків бактеріями у 204 країнах та територіях світу за період між 1990 та 2021 роками. Як виявилося, за цей період смертність серед дітей до п’яти років від таких хвороб зменшилася на 50 відсотків, але зросла на понад 80 відсотків серед літніх людей віком від 70 років. За прогнозами науковців, смертність серед літніх людей через стійкі до антибіотиків бактерії до 2050 року більш ніж подвоїться.
За даними з попередніх десятиліть дослідники змогли спрогнозувати поширення стійких бактерій, а також ефективність засобів захисту від них. Серед цих засобів захисту — профілактика інфекцій, вакцинація, мінімізація використання антибіотиків не за призначенням та вивчення нових антибіотиків, зокрема проти особливо стійких грам-негативних бактерій. Важлива також доступність медичного обслуговування — вона може запобігти 92 мільйонам смертей між 2025 і 2050 роками, особливо в Південній і Південно-Східній Азії й Африці на південь від Сахари.
Що робити зі стійкістю бактерій до антибіотиків
🦠 Науковці розробляють нові антибіотики проти стійких штамів бактерій: так від стійкої майже до всіх ліків бактерії Acinetobacter baumannii допомогла речовина, яку взагалі спочатку не розглядали як антибіотик.
💊 Експериментальний антибіотик лоламіцин виявився не лише ефективним проти стійких до антибіотиків бактерій, але й здатним відрізняти патогени від складників людської мікрофлори.
🍯 А щоб підсилити дію антибіотиків науковці часом обирають незвичні підходи: мед із рослини мануки вони використали, щоб лікувати важку інфекцію легень та покращувати дію ключового в лікуванні антибіотика.