Мед манука посилив дію антибіотика проти небезпечного патогену легень

Британські науковці з'ясували, що мед із мануки — рослини, яка зростає у Новій Зеландії та Австралії — може допомогти лікувати важку інфекцію легень, спричинену Mycobacteroides abscessus. У попередніх випробуваннях мед успішно пригнітив ріст патогенів, які стійкі до антибіотиків, а до того ж посилив дію ключового у лікуванні інфекції антибактеріального препарату. Про це йдеться у статті журналу Microbiology.

Benyamin Bohlouli / Unsplash

Benyamin Bohlouli / Unsplash

Що це за патоген?

Бактерії Mycobacteroides abscessus є родичами збудників туберкульозу. Вони теж схильні спричиняти важкі інфекції легень, переважно у вразливих людей з уже наявними недугами дихальної системи, але можуть призводити і до інфекцій м'яких тканин. Найгірше, що ці бактерії є одними із найбільш стійких до наявних антибіотиків, і для позбування від них пацієнти повинні лікуватися комбінацією з чотирьох-п'яти антимікробних препаратів протягом 12 і більше місяців. У процесі такого агресивного лікування часто виникають негативні побічні ефекти, включно з нудотою, токсичним ураженням печінки й кровоносної системи, а ефективність лікування складає усього 30-50 відсотків. Складна ситуація навколо інфекцій M. abscessus спонукала групу дослідників Астонського університету шукати нові терапевтичні підходи.

Як виникла ідея використати мед?

Мед протягом тисячоліть використовують як протимікробний засіб, тому вчені подумали, що він може допомогти і в їхньому випадку. Особливу увагу привернув мед з мануки (Leptospermum scoparium) — рослини, яка типово зростає в Новій Зеландії та Австралії. Такий мед має покращену антимікробну дію, імовірно, через вміст метилгліоксалю. Потенціал меду мануки проти M. abscessus перевіряли на культурах бактерій, взятих від різних пацієнтів із підтвердженою інфекцією легень, стійкою до препаратів першої лінії.

Який потенціал медового лікування?

Залежно від концентрації, мед мануки проявив і пригнічувальну дію на бактерій, і можливість їх знищувати. При цьому окремо метилгліоксаль показав нижчу ефективність, що вказує на важливу роль у дієвості меду й інших його компонентів. Та хоч більшість ізолятів M. abscessus від пацієнтів вдалося побороти за допомогою меду, деякі з них не реагували на засіб. Тоді вчені спробували комбінувати мед мануки та антибіотик амікацин, який використовують для лікування спричинених M. abscessus інфекцій, однак у високих дозах, що супроводжується високим ризиком серйозних побічних ефектів. З'ясувалося, що з медом мануки ефективна концентрація амікацину може бути зменшена у 2-8 разів із посиленням дії препарату. Таке дозування може суттєво зменшити ризик ускладнень від препарату.

Науковці також подумали про те, у якому вигляді було б можливим і максимально ефективним використовувати мед мануки для лікування легеневої інфекції. Вони зосередилися на інгаляціях небулайзером, під час яких амікацин та мед перетворювали у пару, придатну для вдихання. При випробуваннях на культурах M. abscessus у лабораторній моделі інгаляції комбінація успішно пригнітила ріст патогенних бактерій, у порівнянні з використанням меду чи амікацину поодинці. При цьому достатня кількість меду для інгаляцій виявилася дуже малою, навіть нижчою, ніж мінімальна ефективна у попередніх випробуваннях.

Ріст M. abscessus у моделях інгаляції медом і амікацином (а), лише амікацином (b) або лише медом (с). Victoria C. Nolan et al. / Microbiology, 2022

Ріст M. abscessus у моделях інгаляції медом і амікацином (а), лише амікацином (b) або лише медом (с). Victoria C. Nolan et al. / Microbiology, 2022

Таким чином, вчені роблять висновок про взаємопосилювальну дію меду мануки та амікацину. Їхнє поєднання при інгаляціях може допомогти лікувати важку інфекцію легень, спричинену M. abscessus, але потрібно провести більше випробувань, щоб упевнитися у цьому.