Експериментальний антибіотик знищив патогенні бактерії та не зачепив мікрофлору

Антибіотик лоламіцин вибірково нашкодив патогенним бактеріям, не вплинувши на симбіотичні бактерії мікрофлори мишей. Усе завдяки тому, що біологи націлили його на специфічну для патогенів внутрішньоклітинну транспортну систему. Якщо науковцям вдасться отримати схвалення для цього препарату, він допоможе боротися з пневмоніями та сепсисами з меншою шкодою для здоров’я ніж тоді, коли використовують антибіотики широкого спектру. Про відкриття повідомили у журналі Nature.

Грам-негативні бактерії Klebsiella pneumoniae, які є стійкими до антибіотиків. Dr Tony Brain/Science Photo Library

Грам-негативні бактерії Klebsiella pneumoniae, які є стійкими до антибіотиків. Dr Tony Brain/Science Photo Library

З якими бактеріями поборовся антибіотик?

Науковці шукали антибіотик, який зможе ефективно боротися із грам-негативними бактеріями — групою бактерій, які характеризуються тоншою клітинною стінкою та більшою стійкістю до антибіотиків широкого спектру. Дослідивши специфічну для патогенних грам-негативних бактерій внутрішньоклітинну транспортну систему, вчені знайшли сполуку лоламіцин, яка здатна вибірково пригнічувати лише їхній ріст.

Лоламіцин успішно знищив більш як 130 штамів патогенних та стійких до інших антибіотиків бактерій у тестуванні на культурах клітин, а також поборовся з пневмонією та сепсисом у мишей, не нашкодивши їхній здоровій мікрофлорі. Після випробувань на людях він може стати більш ефективним та безпечним лікарським засобом, ніж традиційні антибіотики широкого спектру. Крім того, на основі його механізму дії можливо розробити й інші селективні до грам-негативних бактерій антибіотики.

Ще більше про стійкі до антибіотиків бактерії

🛡 Існує безліч механізмів антибіотикорезистентності, тобто стійкості до антибіотиків. Нещодавно фізики знайшли ще один: бактерії можуть вигинатися в подобу літери С, щоб поглинати менше антибіотика.

🐝 Щоб віднайти антибіотики з дією проти резистентних бактерій, науковці звертаються до абсолютно різних джерел. Так американські дослідники створили прототип антибіотика на основі отрути оси.

💊 Специфічні антибіотики також націлили на грам-негативних збудників хвороби Лайма, а одному з них вдалося побороти бактерію, яка стійка до всіх наявних наразі антибіотиків.