Starlink завадили телескопам досліджувати ранній Всесвіт через випромінювання на забороненій частоті
Радіовипромінювання з супутників Starlink завадило наземним і космічним телескопам вловлювати сигнали з раннього Всесвіту. При цьому супутники випромінюють сигнали на частоті, яку зарезервовано для радіотелескопів і заборонено використовувати Starlink. І хоча таке випромінювання вважають випадковим, його інтенсивність у 10 тисяч разів більша, ніж у слабких сигналів з раннього Всесвіту, які намагаються фіксувати науковці. Статтю про це опублікували на сайті препринтів arXiv.
Як часто Starlink заважає телескопам?
Науковці використали дані телескопа Square Kilometre Array-Low в Австралії, який побудували в Південній півкулі саме для того, щоб уникнути перешкод у радіодіапазоні. Проаналізувавши понад 76 мільйонів знімків цього телескопа, науковці виявили на них 1800 супутників Starlink, випромінювання з яких фіксували аж 112,5 тисячі разів. За підрахунками науковців, ці супутники з’являлися приблизно на 30 відсотках знімків з деяких наборів даних, тоді як в інших частота їх появи була ще вищою. Крім цього, супутники Starlink виявилися також здатними відбивати FM-радіохвилі з Землі.
Науковці зафіксували також те, як 716 супутників Starlink випромінюють сигнали на частоті, захищеній регламентом Міжнародного союзу електрозв'язку. Це випромінювання пов’язують з електричними сигналами від пристроїв на борту супутників, що впливають на їхні антени. Оскільки таке випромінювання не є навмисним, то Starlink не несе відповідальності за нього, утім воно все ще заважає роботі телескопів.
Науковці сподіваються, що компанія розв’яже цю проблему, адже раніше вже зменшила здатність своїх супутників відбивати видиме світло, щоб не заважати роботі оптичних телескопів, і надала супутникам команду вимикатися тоді, коли вони пролітають над іншими телескопами.
Чим ще загрожують супутники Starlink
📸 Це вже не вперше Starlink звинуватили в перешкоджанні роботі телескопів: раніше такий супутник зіпсував знімок космічного телескопа «Габбл».
☄️ Крім створення перешкод, які можуть заважати дослідженням телескопів, накопичення неактивних супутників Starlink на орбіті може загрожувати і їх падінням на Землю.
🛰 Щоб запобігти цьому, компанія деактивувала сотню старих супутників Starlink, вивівши їх з орбіти та спаливши в атмосфері Землі.